Każdy, kto jeszcze kilka lat temu zaczynał przygodę z Internetem, natknął się na pewno lub nawet korzystał z grup dyskusyjnych w sieci Usenet. Czasy...
Branch.com chce odmienić sposób w jaki rozmawiamy w Internecie - Nowa wizja grup dyskusyjnych
Każdy, kto jeszcze kilka lat temu zaczynał przygodę z Internetem, natknął się na pewno lub nawet korzystał z grup dyskusyjnych w sieci Usenet. Czasy się jednak zmieniły, dziś już inaczej korzystamy z dostępnych narzędzi w sieci. Mamy fora, sieci społecznościowe, mikroblogi, które to częściej wykorzystujemy w nawiązywaniu i prowadzeniu dyskusji na przeróżne tematy. Branch.com chce powrócić do idei grup dyskusyjnych w bardziej przystępnej formie, zarówno wizualnej jak i w sposobie korzystania z nich.
Mimo, że serwis jest jeszcze dostępny na zaproszenie, już możemy w nim znaleźć mnóstwo ciekawych dyskusji. Najprostszym i najszybszym sposobem dostania się do niego jest dołączenie do już istniejących wątków. Stworzyłem takowy, na końcu wpisu będziecie mogli dołączyć i wypowiedzieć się w nim, a pełny dostęp powinien przyjść w ciągu jednego dnia.
Konto możemy autoryzować poprzez nasze dane z Twittera (może w końcu ten serwis spopularyzuje go w naszym kraju) bądź zakładając nowe z wykorzystaniem naszego adresu email. Na początek warto powiązać swoje konto z GMailem, dzięki czemu podczas zakładania wątku uzyskamy szybki dostęp do naszych kontaktów, które będziemy chcieli zaprosić do dyskusji.
Możemy już to zrobić podczas zakładania tematu lub już po i nawet w trakcie dyskusji. Dodatkowo możemy przekierować link do dyskusji na nasze konto Twitter. Następnie określamy temat, ewentualnie link do serwisu, zdjęcia czy filmu będącego przedmiotem dyskusji, naszą pierwszą wiadomość w wątku i możemy zaczynać.
Jeśli mamy konto powiązane z Twitterem, każdą swoją wypowiedź możemy podlinkować na nim i oznaczyć dodatkowym komentarzem.
Lub też powiadomić o całej dyskusji naszych znajomych.
Osoby odwiedzające ten wątek mogą same poprosić o dostęp do wątku lub też wysyłamy sami zaproszenie, korzystając z naszej listy kontaktów emailowych bądź z listy na Twiterze.
Zaproszona osoba może zaprosić tylko jednego znajomego. Właściciel wątku ma nieograniczone pole w tym zakresie.
Teraz o zasadzie działania takich wątków dyskusyjnych. Raz utworzony temat pozostaje na naszym koncie, możemy go jedynie zamknąć bez możliwości powrotu do dyskusji, ale nie można go usunąć. Podobnie jest z uczestnikami i wpisami. Nie ma możliwości usuwania ani też edycji wpisów.
Pytanie czy to dobre posunięcie? Zapraszając osoby do swojej dyskusji bierzemy niejako odpowiedzialność za jej poziom i jej uczestników. Przydałaby się jednak opcja usunięcia takiego delikwenta, który miał zły dzień i kolejnymi wpisami mógłby zaburzyć cały wątek. W obecnym kształcie jedyne co możemy zrobić to zamknąć temat i rozpocząć nowy już bez zapraszania takiej osoby.
Nie wiem też dlaczego nie ma takiej możliwości w przypadku zamkniętych wątków. Raz założone pozostają na naszym koncie na zawsze. Tutaj mam nadzieję, że zostanie to zmienione, przynajmniej w tych zamkniętych.
Poza tym nie mamy tu żadnych profili, kliknięcie w danego uczestnika umożliwia jedynie wysłanie przypomnienia o wątku na email bądź Twittera. Do każdej znalezionej dyskusji możemy dołączyć, wysyłając zaproszenie do założyciela lub też tylko subskrybować w nim aktualizacje.
Przydatną funkcją jest również bookmarklet, który możemy przenieść do paska naszej przeglądarki, którego kliknięcie, będąc na stronie, którą chcemy dodać do dyskusji, otworzy nam okno założenia wątku o danym serwisie.
W mojej ogólnej ocenie podoba mi się samo wykonanie tego serwisu, jak i idea mu przyświecająca. Nawet w przypadku braków, o których wspomniałem, związanych z niemożliwością usuwania osób, wpisów czy całych tematów. W pewnym sensie może to być gwarant poziomu poszczególnych dyskusji. Zaproszeni uczestnicy będą sami dbać o treść swoich wypowiedzi, wiedząc, że nie mogą ich cofnąć ani edytować. Oczywiście pomijam tu celowe działanie, mające na celu zaburzenie wątku, którego groźbę minimalizujemy poprzez selekcję zapraszanych osób.
http://vimeo.com/47334795
Wszystkie stworzone wątki są publiczne, więc proszę uważać przy komentowaniu naszego, szkoda, by go też od razu zamykać:). Zapraszam do dołączenia i wspólnego testowania:
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu