Polska

Pierwsza konkretna zaleta nowych e-dowodów - automatyczna odprawa na lotnisku Chopina i Warszawa-Modlin

Grzegorz Ułan
Pierwsza konkretna zaleta nowych e-dowodów - automatyczna odprawa na lotnisku Chopina i Warszawa-Modlin
6

Już kilka miesięcy minęło od wdrożenia nowych e-dowodów z warstwą elektroniczną i biometrycznym zdjęciem, jednak jak na razie praktyczne ich zastosowanie miało miejsce jedynie w kontaktach z administracją publiczną, czas na podmioty komercyjne.

Od dzisiaj na lotnisku Chopina i Warszawa-Modlin można korzystać z automatycznych bramek ABC, do odprawy granicznej dla pasażerów dysponujących paszportami lub dowodami biometrycznymi.

Bramka ABC (ang. Automated Border Control), to automatyczna bramka wykorzystywana do odprawy granicznej. Z bramek ABC mogą korzystać pełnoletni podróżni, będący obywatelami Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii, posiadający paszporty biometryczne, jak również Polacy posiadający polskie biometryczne dowody osobiste.

Na lotnisku Chopina postawiono 10 takich bramek dla pasażerów odlatujących i 10 bramek dla pasażerów przylatujących ze strefy Non Schengen, natomiast na lotnisko Warszawa-Modlin znajdziemy 5 bramek ABC. W bramkach tych mogą odprawiać się osoby powyżej 18 roku życia, a przed pierwszym użyciem mogą zapoznać z filmem instruktażowym. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest skrócony czas odprawy, która przy takich bramkach trwa zwyczajowo kilkanaście sekund.

Leszek Chorzewski, p.o. Prezesa Zarządu Portu Lotniczego Warszawa/Modlin:

Uruchomienie pięciu bramek na lotnisku Warszawa/Modlin pozwoli zwiększyć przepustowość odpraw oraz znacząco skróci czas samej odprawy granicznej. Przeprowadzone testy urządzeń, które na lotnisku Warszawa/Modlin trwały od połowy maja, dowodzą, że kontrola za pomocą bramki biometrycznej trwa od kilku do kilkunastu sekund. Dzięki temu możliwe jest sprawne i bezpieczne przeprowadzenie kontroli granicznej wszystkich pasażerów typowego samolotu średniego zasięgu, typu Boeing 737 czy Airbus A320 w około 12-13 minut. Zwiększona przepustowość lotniska pozwoli nam na jeszcze szybszy rozwój, szczególnie, że w tym roku pojawiło się w naszym porcie, z rozbudowaną ofertą czarterową, czterech touroperatorów.

Jak to dokładnie będzie wyglądać? Rozpoczęcie kontroli odbywa się poprzez przyłożenie do czytnika naszego paszportu/dowodu, co spowoduje otwarcie bramki i możliwość wejścia do środka, gdzie nastąpi weryfikacja biometryczna, czyli porównanie zdjęcia biometrycznego z dowodu z twarzą podróżnego. Bramki ABC łączą się z bazami danych obsługiwanych przez Straż Graniczną, co pozwoli dodatkowo sprawdzić czy osoba odprawiająca się nie jest poszukiwana oraz czy nie zagraża bezpieczeństwu wewnętrznemu. Po weryfikacji otwierają się drzwi wyjściowe z bramki i po odprawie.

Źródło: Lotnisko Chopina/Warszawa-Modlin.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu