21

Box to prawie kolejna chmura z edycją dokumentów, prawie robi wielką różnicę

Jednego jestem pewien – mamy w czym przebierać: Dropbox, SkyDrive, Dysk Google, Box, SugarSync… to tylko początek. Płytki, a nawet pendrive’y w wielu przypadkach wychodzą z codziennego użycia, zastąpione przez e-maila i usługi w chmurze. Box, doskonale zdając sobie sprawę z rosnącego zainteresowania chmurą, wprowadza z pozoru udaną nowość, choć może jednak znajdą się tacy, […]

DSC_0828-1024x636Jednego jestem pewien – mamy w czym przebierać: Dropbox, SkyDrive, Dysk Google, Box, SugarSync… to tylko początek. Płytki, a nawet pendrive’y w wielu przypadkach wychodzą z codziennego użycia, zastąpione przez e-maila i usługi w chmurze. Box, doskonale zdając sobie sprawę z rosnącego zainteresowania chmurą, wprowadza z pozoru udaną nowość, choć może jednak znajdą się tacy, dla których okaże się ona przydatna.

W chmurze przetrzymujemy coraz większą ilość plików przeróżnych rodzajów – dokumenty, zdjęcia, skoroszyty czy prezentacje multimedialne. W odpowiedzi na takie zachowanie Box przygotował dla swoich użytkowników dodatek „Box Edit”, który pozwola na utworzenie plików Worda, Excela, PowerPointa, a nawet Photoshopa. W odróżnieniu jednak od formatu „web document” edycja tych plików wymagać będzie natywnej aplikacji na naszym komputerze. To dobrze i źle zarazem.

Clipboard02

Takie rozwiązanie przypadło mi do gustu z jednego powodu – nie muszę pobierać pliku, nad których chciałbym popracować, a po zapisaniu zmian wysyłać go ponownie na serwer. To zadanie dla Box Edit – plik zostanie otwart w odpowiedniej aplikacji – Word, Photoshop etc., zaś wszystkie zapisane zmiany będą synchronizowane z dyskiem w chmurze.

Niestety, oznacza to że w przeglądarce nie dokonamy zmian w powyższych plikach – nie wymagałbym naturalnie, by pliki *.psd były edyutowalne w oknie przeglądarki, lecz wsparcie dla plików *.doc i *.xls byłoby mile widziane. W takiej sytuacji zmuszony jestem do wybrania konkurencyjnych rozwiązań (SkyDrive, Dysk Google). Na całe szczęście pozostała choć opcja podglądu.

DSC_0843-1024x683

Box wprowadził także funkcję „blokowania” dokumentów przed edycją. Ma to zapobiec równoczesnemu wprowadzaniu zmian przez współpracowników – nie raz doświadczyłem już nieporozumienia przy pracy nad dokumentem, dlatego popieram tę ideę w 100% procentach. Box Edit jest kompatybilny z systemami Windows i OS X, zaś na urządzeniach mobilnych do zaproponowania nam ma Box OneCloud. Box wyraźnie daje do zrozumienia, że nadal liczy się w stawce – co na to użytkownicy?

Źródło, grafiki: Box Blog.