Ciekawe strony

Bo kodowanie to "supermoc" - Gates, Zuckerberg i inni zachęcają do nauki programowania

Konrad Kozłowski
Bo kodowanie to "supermoc" - Gates, Zuckerberg i inni zachęcają do nauki programowania
61

Dziś, gdy niemal każda dziedzina życia opiera się o jakikolwiek rodzaj technologii, wydaje się że znalezienie osób które je tworzą będzie banalne. Nic bardziej mylnego - ponad milion z najlepszych stanowisk pracy pozostaje puste, ponieważ statystycznie jedna na dziesięć szkół uczy jak programować i...

Dziś, gdy niemal każda dziedzina życia opiera się o jakikolwiek rodzaj technologii, wydaje się że znalezienie osób które je tworzą będzie banalne. Nic bardziej mylnego - ponad milion z najlepszych stanowisk pracy pozostaje puste, ponieważ statystycznie jedna na dziesięć szkół uczy jak programować i czytać kod. Jeden z argumentów? "Najlepsi programiści są dziś gwiazdami rocka. Po prostu.".

Akcja Code.org ma na celu promowanie nauki czytania kodu programistycznego i oczywiście jego używania w jak najwcześniejszych etapach edukacji. W projekt zaangażowały się tak doskonale znane osoby jak Bill Gates - współtwórca Microsoftu, Mark Zuckerberg - twórca Facebooka, Jack Dorsey odpowiedzialny za Twittera czy Gabe Newell założyciel Valve, lecz nie tylko ponieważ w filmie promocyjnym możemy zobaczyć także wykonawce muzycznego - Williama Jamesa Adamsa z Black Eyed Peas oraz korzykarza Chrisa Bosha.

Jednak film otwierają słowa Steve'a Jobsa, współzałożyciela firmy Apple: "Każdy (...) powinien wiedzieć, jak zaprogramować komputer, ponieważ dzięki doskonale uczy to jak myśleć". Jak osoba mająca styczność z programowaniem, mogę jedynie potwierdzić słuszność tych słów. Każda z obecnych w wideo osób ma swoją historię związaną z programowaniem i każda z nich to świetny argument na to, by rozpocząć przygodę z tą dziedziną technologii. Mark Zuckerberg przyznał, że jego celem nie było stanie się najlepszym, lecz stworzenie czegoś, co będzie źródłem rozrywki dla niego i dla jego rodzeństwa. Dlatego zaczęło się od czegoś niewielkiego, gdy chciał to ulepszyć, sięgnął po książki oraz zasoby Internetu. Chris Bosh, gwiazda NBA przyznaje, że programowanie może wydawać się na początku straszne, ale pyta także: "co nie jest?". "Można się tego po prostu nauczyć."

Wspomnianiy członek zespołu Black Eyed Peas, znany też jako will.i.am jest jeszcze bardziej bezpośredni: "Żyjemy w roku 2013 roku, kiedy wszystko zależne jest od technologii. A nikt z nas nie potrafi napisać, ani przeczytać kodu.". Zuckerberg dodaje, że ich celem jest zatrudnienie jak największej liczby najlepszych programistów, jedynym ograniczeniem jakie im to utrudnia to... niewielka ilość specjalistów w tej dziedzinie. Drew Houston, twórca Dropboxa, uważa że: "By zatrudnić najlepszych z najlepszych, staramy się uczynić nasze biura po prostu "ekstra"."

Biorąc pod uwagę czasy w których żyjemy, aż trudno wyobrazić sobie co stałoby się, gdyby pewnego dnia zabrakło specjalistów odpowiedzialnych za działanie całej tej "maszyny". Zdaniem wielu osób technologia, a więc programowanie (nawet na poziomie podstawowym) jest umiejętnością , którą posiąść powinien każdy, podobnie jak czytanie i pisanie. Jak sądzicie, czy te czasy już nadeszły? Jeżeli nie, czy w ogóle nadejdą?


http://youtu.be/dU1xS07N-FA

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

programowaniekodowanie