Technologie

Co nowego przyniesie Bluetooth 5? Premiera już za kilka dni

Tomasz Popielarczyk
Co nowego przyniesie Bluetooth 5? Premiera już za kilka dni
20

Bluetooth odgrywa kluczową rolę w działaniu dzisiejszych technologii. Bazuje na nim cały rynek wearables, a także rosnący segment IoT. Niebawem zobaczymy piątą wersję standardu.

Formalnie Bluetooth 5 ma zostać ogłoszony w przyszłym tygodniu. Nowa wersja standardu będzie się oczywiście cechować wyższymi parametrami. Za rozwój standardu odpowiada Bluetooth Special Interest Group, która już ogłosiła, że czeka nas prawdziwy przełom. Jaki konkretnie?

Przede wszystkim Bluetooth 5 ma być szybszy - mówi się tutaj o nawet czterokrotnie wyższej przepustowości w porównaniu z obecną wersją. Na tym nie koniec, bo "piątka" ma również oferować nawet dwukrotnie większy zasięg. To wszystko ma dopełniać wsparcie dla znacznie szerszej liczby urządzeń i typów połączeń. Twórcy standardu chcą, żeby był on w dalszym ciągu podstawową technologią używaną w IoT oraz innych segmentach branży. Mowa tutaj m.in. o beaconach, które działają w zupełnie inny sposób, a także technologiach związanych z geolokalizacją. Tego typu sprzęt nie łączy się przez Bluetooth w klasyczny sposób, a jedynie wysyła pewne sygnały urządzeniom w zasięgu. Bluetooth 5 ma mocno rozszerzyć możliwości w tej kategorii.

Zapowiedź dalszego rozwoju technologii Bluetooth pojawiła się już jesienią ubiegłego roku. To wtedy oficjalną premierę nowej wersji standardu zaplanowano na 16 czerwca br. Co ciekawe, pojawiły się również zapowiedzi dotyczące wybrania nowej nazwy dla piątego Bluetootha. Chodzi o to, by użytkownicy na całym świecie lepiej kojarzyli tą technologię i mogły ją łatwiej zrozumieć. Co za tym idzie? Tego dowiemy się po oficjalnej prezentacji.

Bluetooth z całą pewnością będzie wiodącą technologią łączności najbliższych lat. Nie jest on ciągle idealny, ale aktualnie trudno o lepsze rozwiązanie. Rynek IoT już teraz dynamicznie rośnie. Do 202 roku ma świecie ma być 25 miliardów podłączonych urządzeń (connected devices). To oznacza, że wszystko wokół nas będzie się ze sobą komunikować - począwszy od gadżetów, przez sprzęt RTV i AGD, a na samochodach, sklepach i infrastrukturze miejskiej skończywszy. Jak myślicie, jaka technologia zostanie w tym celu użyta? No właśnie. Siłą Bluetooth jest wszechstronność. W ten sposób możemy przesyłać pliki, strumieniować dźwięk lub po prostu utrzymywać stałą komunikację urządzeń. Teoretycznie mogłoby go zastąpić WiFi, ale to nie jest tak energooszczędne. Wybór jest zatem prosty.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

bluetoothwearables