BlackBerry

Takiej obecności BlackBerry na rynku smartfonów się nie spodziewałem

JS
Jakub Szczęsny
37

BlackBerry to dogasający gigant branży mobilnej, głównie jeżeli chodzi o rynek smartfonowy. Rewolucja, jaka odbyła się wraz z pierwszą generacją iPhone'a okazała się gwoździem do trumny pasma sukcesów producenta, który kiedyś uchodził za wzór, jeżeli chodzi o urządzenia biznesowe. Okazuje się jednak, że to jeszcze nie koniec BlackBerry na rynku urządzeń mobilnych.

W sieci pojawiły się doniesienia, że BlackBerry nie chce rozstawać się z branżą. Nie chodzi tutaj jednak o tworzenie kolejnych słuchawek. "Jeżynka" ma w swoim portfolio sporo smartfonów z Androidem, również takie, które mogą się naprawdę podobać. Jednak wysoka cena, ograniczona dostępność słuchawek i bardzo wąska grupa docelowa spowodowały, że ten rozdział działalności BlackBerry nieuchronnie się kończy. Na mocy wspomnianych doniesień, BlackBerry miałoby stworzyć własną wersję Androida, która miałaby być udostępniana innym producentom. Ta miałaby się odznaczać znacznie ulepszonymi mechanizmami bezpieczeństwa.

To bardzo zaskakujący krok BlackBerry. Poprzednio wydane urządzenia mobilne z Androidem na pokładzie charakteryzowały się autorskimi rozwiązaniami producenta mającymi na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkownika telefonu w sieci. Wygląda na to, że legenda branży mobilnej chce przekuć swoje dokonania na całkiem dobry biznes - o ile oczywiście uda się pozyskać partnerów, którzy będą zainteresowani zaimplementowaniem wspomnianych mechanizmów w swoich urządzeniach. Nieznane są szersze szczegóły hipotetycznych rozmów, ale wiadomo, że BlackBerry jest prawdopodobnie w kontakcie z indyjskimi firmami, które chciałyby umieścić w swoich urządzeniach ulepszoną pod względem bezpieczeństwa wersję Androida.

BlackBerry ma ciekawy pomysł na pozostanie w branży mobilnej. To dobry sposób na to, by utrzymać rozpoznawalność swojej marki

Mimo to, że BlackBerry w środowisku nowych technologii uchodzi za producenta atrakcyjnych, profesjonalnych urządzeń mobilnych, producentowi nie udało się od dłuższego czasu osiągnąć żadnego większego sukcesu. Oparcie się na produkowaniu oprogramowania dla smartfonów, szczególnie takiego, które będzie dawało użytkownikom znacznie wyższego poziomu bezpieczeństwa może być ciekawym sposobem na zmonetyzowanie swoich dotychczasowych dokonać. Mam jednak pewne wątpliwości co do zasięgu rozwiązań BlackBerry, o ile firma zdecyduje się na taki model współpracy z producentami sprzętów mobilnych. Nie ma co ukrywać, że system operacyjny oparty na Androidzie będzie niszowym rozwiązaniem i nie trafi on do zbyt dużej liczby smartfonów. Może się okazać, że osiągniecie zamierzonych celów przez BlackBerry będzie nie tyle trudne, co po prostu niemożliwe. Niemniej, może się również okazać, że udana premiera takiego rozwiązania spowoduje, że więksi twórcy telefonów komórkowych będą implementować wersję Androida stworzoną przez BlackBerry w profesjonalnych edycjach urządzeń. To oczywiście jedynie spekulacje, ale wiele może się zmienić już niebawem - w trakcie berlińskich targów IFA BlackBerry zapowiada konferencję, na której podzieli się swoją dalszą wizją.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: