Google

Bill Gates nieprzychylnie o Google i projekcie Internetu z balonów

Konrad Kozłowski
Bill Gates nieprzychylnie o Google i projekcie Internetu z balonów
78

Bill & Melinda Gates Foundation to największa na świecie fundacja charytatywna, działająca od 2000 roku. Spektrum jej działań obejmuje finansowanie stypendiów oraz walkę z chorobami panującymi w krajach Trzeciego Świata. Współzałożyciel fundacji, Bill Gates, w wywiadzie z Bloomberg Businessweek wypo...

Bill & Melinda Gates Foundation to największa na świecie fundacja charytatywna, działająca od 2000 roku. Spektrum jej działań obejmuje finansowanie stypendiów oraz walkę z chorobami panującymi w krajach Trzeciego Świata. Współzałożyciel fundacji, Bill Gates, w wywiadzie z Bloomberg Businessweek wypowiedział się na temat projektu Loon prowadzonym przez Google, który ma na celu ułatwić dostęp do Sieci między innymi na terenie Afryki. "Gdy umierasz na malarię i na niebie zauważysz ten balon, to nie wydaje mi się, by to miało w jakikolwiek sposób ci pomóc" - kwituje.

Bill Gates doskonale znany jest ze swojej filantropijnej działalności, która trwa nieprzerwanie od kilkunastu lat. Obszarem działań założyciela firmy Microsoft jest także kontynent Afryki, gdzie swój początek ma mieć projekt Loon, za który odpowiedzialne jest Google. Zakłada on umieszczenie na wymaganej wysokości specjalnych balonów kontaktujących się sobą oraz siecią Internet. Faktycznie jest to dość innowacyjny i oryginalny pomysł, a mi raczej trudno jest nie przytaknąć takiej idei. Pojawienie się szerszego dostępu do Sieci zdecydowanie ułatwiłoby wiele codziennych czynności - wystarczy bowiem spojrzeć na naszą rzeczywistość, która nie raz jest wręcz przesiąknięta nowymi technologiami, lecz wykorzystując je w odpowiednim sposób, możemy zrobić znacznie więcej.

Należy jednak pamiętać, że Internet nie jest wcale numerem jeden, dwa czy trzy na liście potrzeb osób zamieszkujących tamte tereny. Większość z ludności jest trapiona chorobami, głodem i brakiem środków do życia. Mając to na uwadze rzeczywiście warto na sekundę przystanąć i zastanowić się, czy grube miliony dolarów "pakowane" w rozwój projektów takich jak Loon są najwłaściwszym wyborem. Gates zwraca także uwagę na fakt, iż on również jest sporym sympatykiem cyfrowej rewolucji, łączenie z Siecią szkół czy centrów medycznych to bardzo dobre inicjatywy. Nie można ich jednak nazwać "koniecznością", mając na uwadze to, z czym każdego dnia można spotkać się mieszkając na terenach Afryki.

Jak zawsze sprawa ma dwie strony - podczas gdy fundacja Gatesów wraz z wieloma innymi organizacjami charytatywnymi realizują swoje cele, takie firmy jak Google mogą i powinny w miarę możliwości wspierać rozwój infrastruktury umożliwiającej postęp w takich kategoriach jak medycyna, edukacja czy gospodarka. Równomierna pomoc na wielu płaszczyznach życia codziennego przyniesie największy skutek i faktyczną poprawę.

Zdjęcie: cnmeonline.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu