Felietony

Bill Gates inwestuje w motoryzację przyszłości

Marcin Kamiński
Bill Gates inwestuje w motoryzację przyszłości
5

Bill Gates, kojarzony głównie jako jeden z twórców systemu operacyjnego Windows i współzałożyciel Microsoftu, po oddaniu stanowiska prezesa zajął się innymi formami działalności. Posiadający na swoim koncie bankowym kilkadziesiąt miliardów Gates zainwestował w motoryzacyjną firmę EcoMotors, pracując...

Bill Gates, kojarzony głównie jako jeden z twórców systemu operacyjnego Windows i współzałożyciel Microsoftu, po oddaniu stanowiska prezesa zajął się innymi formami działalności. Posiadający na swoim koncie bankowym kilkadziesiąt miliardów Gates zainwestował w motoryzacyjną firmę EcoMotors, pracującą nad silnikiem spalinowym nowej generacji. Ma być on o wiele bardziej wydajny i zarazem bardziej oszczędny niż obecnie stosowane konstrukcje.

Silniki spalinowe wykorzystywane są niemal wszędzie: w samochodach osobowych i dostawczych, maszynach rolniczych, generatorach oraz pojazdach morskich. Nic więc dziwnego, że technologia mogąca sprawić, że silniki te staną się bardziej wydajne i oszczędne zainteresowała Billa Gatesa. Firma EcoMotors, w którą zdecydował się zainwestować swoje pieniądze, pracuje nad znacznym uproszczeniem dzisiejszych konstrukcji silników spalinowych.

Efektem prac ma być silnik mniejszy i lżejszy niż jednostki obecnie montowane w samochodach, jednak legitymujący się taką samą trwałością. Do zasilania posłużyć może zarówno benzyna, jak i olej napędowy lub gaz CNG, jednak dzięki zmianie budowy tłoków i cylindrów uzyskano większą sprawność i mniejsze straty podczas spalania. Wyższa efektywność oznacza lepsze osiągi i niższe spalanie.

Co interesujące, EcoMotors zorganizowało w tym roku konkurs wśród studentów, prosząc ich o zaprojektowanie całkowicie od podstaw pojazdu, który mógłby wykorzystywać ich nowoczesny silnik spalinowy. Najciekawsze projekty mogą posłużyć w przyszłości do produkcji gotowego auta, cechującego się niskim spalaniem i dobrymi osiągami.

Muszę przyznać, że kierunek w jakim podąża EcoMotors przemawia do mnie o wiele bardziej niż pomysł tworzenia pojazdów hybrydowych, które oprócz silników spalinowych posiadają również silniki elektryczne i baterie, znacznie zwiększające wagę całego samochodu. Odchudzenie samego silnika spalinowego i uczynienie go bardziej efektywnym wydaje się rozsądniejszym rozwiązaniem, dającym zarówno niską wagę pojazdu, niewielkie spalanie, a także zadowalające osiągi. Z zainteresowania tym tematem takich osobistości jak Bill Gates należy się tylko cieszyć - miejmy nadzieję, że jego inwestycja ruszy cały projekt mocno do przodu.

Źródło: GatesNotes

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

bill gatesmotoryzacja