Polska

Biedronka ukarana przez UOKiK. Możesz dostać 150 zł na zakupy

Piotr Kurek
Biedronka ukarana przez UOKiK. Możesz dostać 150 zł na zakupy
3

Chciałeś skorzystać ze świątecznej promocji Biedronki, ale voucher na 150 zł był obłożony różnymi ograniczeniami? Teraz sieć sklepów będzie musiała dać ci nowy bon, który wykorzystasz na prawie dowolne zakupy. To efekt działań UOKiK, który przyjrzał się akcji "Magia Rabatów".

Sprawa dotyczy świątecznej promocji Biedronki "Magia Rabatów – Zabawki i Książki", która trwała od 1 do 13 grudnia 2022 r. i o której pisaliśmy już w zeszłym roku. Chodzi o brak jasnych informacji związanych z promocją. W regulaminie akcji dostępna była długa lista wyłączonych produktów, a sam regulamin był dostępny wyłącznie w internecie. Brzmi znajomo? Podobne zabiegi Biedronka stosowała w przypadku akcji "Tarcza Antyinflacyjna". Tu również postawiono firmie Jeronimo Martins Polska zarzuty, a Prezes UOKiK nałożył na nią 160 mln zł kary. Po niemal roku mamy finał sprawy – i to z korzyścią dla klientów.

Polecamy na Geekweek: Biedronka wie, gdzie mieszkasz? Wysyła spersonalizowane SMS-y

Możesz dostać 150 zł na zakupy. Biedronka została ukarana za wprowadzanie w błąd

Biedronka zachęcała klientów posiadających aplikację lub kartę Moja Biedronka do zakupu trzech produktów z kategorii książki i/lub zabawki, obiecując zwrot połowy wydanej kwoty w formie vouchera na kolejne zakupy. Reklamy w sklepach nie zawierały jednak pełnej listy produktów objętych promocją, a ograniczenia dotyczące wybranych artykułów przemysłowych i tekstyliów były podane małym drukiem. Konsumenci byli zaskoczeni, gdy dowiadywali się po zakupie, że voucher nie obejmuje wielu popularnych produktów. Pełne informacje były dostępne tylko na stronie internetowej, a regulamin promocji nie był łatwo dostępny w sklepach. W rezultacie UOKiK zobowiązał Jeronimo Martins Polska do przyznania klientom, którzy nie wykorzystali vouchera, rekompensaty finansowej.

Kto będzie mógł skorzystać z nowego vouchera? Jeśli byłeś klientem, który w grudniu 2022 r. robił zakupy w ramach akcji promocyjnej "Magia Rabatów", otrzymałeś promocyjny voucher, ale go nie zrealizowałeś i nadal jesteś członkiem lojalnościowym sieci, otrzymasz novy voucher o wartości 150 zł za każdy niewykorzystany wcześniej bon, który będzie:

  • przyznany automatycznie na kartę Moja Biedronka w ciągu 14 dni od dnia uprawomocnienia się decyzji;
  • można nim będzie zapłacić za wszystkie produkty oferowane w sklepach sieci Biedronka (z wyłączeniem napojów alkoholowych, wyrobów tytoniowych, preparatów początkowego żywienia niemowląt oraz wszelkich usług czy doładowań, w tym doładowań telefonów i kart podarunkowych) w ramach jednorazowych zakupów;
  • nie będzie podlegał wymianie na gotówkę;
  • będzie ważny rok od dnia jego wydania.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news