Technologie

Bezprzewodowy system alarmowy z aplikacją mobilną

Redakcja Antyweb
Bezprzewodowy system alarmowy z aplikacją mobilną
12

Nowoczesne technologie są istotnym elementem naszej codzienności. Z roku na rok moc obliczeniowa, przepustowość przesyłu danych, a także możliwości urządzeń zwiększają się. Dzięki temu telefony, tablety czy laptopy w coraz większym stopniu ułatwiają nam funkcjonowanie we wszystkich obszarach życia....

Nowoczesne technologie są istotnym elementem naszej codzienności. Z roku na rok moc obliczeniowa, przepustowość przesyłu danych, a także możliwości urządzeń zwiększają się. Dzięki temu telefony, tablety czy laptopy w coraz większym stopniu ułatwiają nam funkcjonowanie we wszystkich obszarach życia.

Dzisiaj nikogo nie dziwi przecież bankowość mobilna, śledzenie w aplikacji trasy podczas biegu czy jazdy na rowerze, a także umawianie się przez Internet na wizytę u lekarza lub robienie w ten sposób zakupów. Można więc stwierdzić, że kierunek rozwoju naszego świata wyznaczają obecnie rozwiązania elektroniczne, które są przyjazne człowiekowi i poprawiają komfort życia, ale też ułatwiają wypełnianie obowiązków i załatwianie różnych codziennych spraw.

Niejednokrotnie rozwiązania te kreują także nowe potrzeby i sposoby reakcji na różne zdarzenia, które dzieją się w naszym życiu. Z pewnością wielu z nas nie są obce sytuacje, w których zastanawialiśmy się nad sensownością istnienia jakiejś aplikacji, ale odkąd zaczęliśmy z niej korzystać, nie wiemy już, jak mogliśmy się wcześniej bez niej obyć. Postęp to jednak nie tylko elektroniczne gadżety i rozwiązania mobilne - to również konkretne technologie. Jedne z nich wspierają nas np. w pracy czy w nauce, a inne umilają czas przeznaczony na odpoczynek i rozrywkę. Dzięki jeszcze innym, takim jak nowoczesne systemy alarmowe, możemy natomiast zapewnić lepszą ochronę naszym najbliższym i zadbać o bezpieczeństwo naszego domu lub firmy. Na szczególne uwzględnienie zasługują tu zwłaszcza instalacje bezprzewodowe, które nie bez powodu zyskują coraz większe grono zadowolonych użytkowników. Tym bardziej, jeśli zarządzanie takim systemem jest dostępne z poziomu dedykowanej aplikacji mobilnej.

Bezprzewodowo = bezpiecznie

Co zyskujemy przy zastosowaniu takiego rozwiązania? Najprościej pokazać to na przykładzie konkretnego urządzenia, np. centrali alarmowej VERSA Plus firmy SATEL. Celem przy jej projektowaniu było nie tylko maksymalne uproszczenie instalacji i skrócenie czasu potrzebnego na jej montaż oraz bardzo prosta konfiguracja systemu, ale przede wszystkim stworzenie przyjaznych i intuicyjnych narzędzi do codziennego zarządzania nim przy zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa. Z tego powodu centrala VERSA Plus posiada wbudowany moduł GSM z dwoma kartami SIM, dialer telefoniczny, moduł sieciowy, weryfikacji audio oraz głosowy. Przy połączeniu z kontrolerem bezprzewodowym ACU-120 lub ACU-270 umożliwia natomiast stworzenie w pełni bezprzewodowego systemu, wykorzystującego szeroką gamę urządzeń z rodziny ABAX. Możemy więc zadbać o pełne zabezpieczenie obiektu, niezależnie od tego, jakie dokładnie urządzenia miałyby się znaleźć w naszej instalacji.

Wykorzystując dwukierunkową bezprzewodową łączność radiową, system ABAX zapewnia poziom zabezpieczenia osiągalny do niedawna jedynie w tradycyjnych systemach przewodowych. Wyjątkową niezawodność transmisji system ABAX zawdzięcza przede wszystkim potwierdzaniu wszystkich najważniejszych komunikatów przesyłanych pomiędzy kluczowymi urządzeniami systemu.

Dążąc do maksymalizacji bezpieczeństwa, każda informacja przesyłana drogą radiową jest szyfrowana, dzięki czemu możliwość ingerencji w transmitowane dane jest ograniczona do minimum. Potwierdzeniem zgodności z wymaganiami norm są certyfikaty wystawiane przez niezależne laboratoria. Europejski certyfikat zaświadcza o spełnianiu wymagań EN 50131 (Grade 2).

Oferta dedykowanych, współpracujących z centralą VERSA Plus urządzeń SATEL obejmuje liczne czujki: ruchu, wibracyjne, magnetyczne, zalania, dymu i temperatury oraz zbicia szyby. Dostępne są także manipulatory bezprzewodowe, które oferują taką samą funkcjonalność, jak ich przewodowe odpowiedniki, a dodatkowo posiadają także czytnik kart, by ułatwić dostęp do systemu np. dzieciom i osobom starszym. Gamę urządzeń uzupełniają bezprzewodowe sygnalizatory wewnętrzne i zewnętrzne.

Co ciekawe, centrala VERSA Plus umożliwia także stworzenie hybrydowego systemu alarmowego, który łączy w sobie właściwości instalacji bezprzewodowej i przewodowej. W takim systemie można z kolei zastosować bardzo funkcjonalny i intuicyjny w użyciu manipulator dotykowy INT-TSG.

Komunikacja doskonała

Szeroka funkcjonalność centrali VERSA Plus to także możliwość wyboru spośród wielu metod komunikacji w systemie, dostosowanych do potrzeb jego użytkowników. Możemy więc m.in. otrzymywać powiadomienia o zdarzeniach występujących w obiekcie przy pomocy wiadomości SMS, e-mail lub głosowych, czy też wygodnie zarządzać systemem - zarówno lokalnie (przy pomocy wspomnianych manipulatorów) lub zdalnie (np. przy pomocy SMS). Jednak aby sterowanie systemem było jeszcze bardziej intuicyjne i proste, firma SATEL stworzyła dla central z rodziny VERSA i VERSA Plus aplikację VERSA CONTROL, która jest dostępna na urządzenia mobilne z systemami Android, iOS oraz Windows Phone.

Konfiguracja aplikacji VERSA CONTROL jest bardzo prosta. Jedyne dane, których potrzebujemy, to adres MAC i identyfikator centrali oraz - oczywiście - hasło użytkownika. Po ich podaniu aplikacja połączy się z centralą automatycznie - bez konieczności przeprowadzania skomplikowanej konfiguracji routera, a nawet bez stałego adresu IP dla centrali. Wystarczy, że będziemy mieć dostęp do Internetu, byśmy mogli uzyskać pełną kontrolę nad swoim systemem, załączać i wyłączać czuwanie w strefach, blokować i odblokowywać czujki (np. gdy konieczne jest wpuszczenie kogoś na część chronionego obiektu bez rozbrajania całego systemu), sterować wyjściami (a przez to - podłączonymi do nich urządzeniami), przeglądać pamięć zdarzeń oraz sprawdzać awarie.

Dodatkowo aplikacja umożliwia ustawienie powiadamiania PUSH o wybranych rodzajach zdarzeń, a jej czytelny i intuicyjny interfejs graficzny sprawia, że obsługa systemu alarmowego bazującego na centrali VERSA Plus jest łatwa i przyjemna. Dostosowując się do wymagań klientów oraz rozwoju technologii, firma SATEL stworzyła przyjazne rozwiązanie, które jest proste w instalacji i obsłudze. Możliwość zdalnego zarządzania systemem alarmowym oraz otrzymywania powiadomień o zdarzeniach w nim zachodzących - niezależnie od tego, w którym miejscu na świecie się znajdujemy - zapewnia poczucie bezpieczeństwa i umożliwia szybką reakcję w razie zagrożenia.

System bazujący na centrali VERSA Plus jest kompletnym rozwiązaniem, dopasowanym do wymagań klientów zainteresowanych najnowszymi technologiami i jednocześnie spełniającym wysokie wymagania dotyczące bezpieczeństwa. Rozwiązanie jest więc niezwykle korzystne: integracja funkcjonalności wielu urządzeń w jednym zapewnia duże oszczędności zarówno pod względem kosztów instalacji, jak i czasu potrzebnego na jej wykonanie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu