Polska

Bezpłatny Dostęp do Internetu od Aero2 przedłużony na kolejne lata

Tomasz Popielarczyk
Bezpłatny Dostęp do Internetu od Aero2 przedłużony na kolejne lata
30

Aero2 poinformowało, że usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu będzie funkcjonowała dalej przez kolejne lata. Jest to efekt porozumienia z UKE.

Jak czytamy w komunikacie prasowym, dzięki decyzji Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej spółka Aero2 może przedłużyć działanie Bezpłatnego Dostępu do Internetu o kolejne lata. Nie wiemy jednak dokładnie, o jakim czasie mowa. W kanałach społecznościowych jest mowa o co najmniej 3 latach. Prawdopodobnie porozumienie z UKE zostało zawarte bez uwzględnienia ścisłego terminu zakończenia świadczenia tej usługi. Przypomnijmy, że wcześniejsze ustalenia zakładały (w dużym uproszczeniu), że BDI w obecnej formie przestanie działać z dniem 21 grudnia 2016 roku.

Bezpłatny Dostęp do Internetu działa od 21 maja 2011 roku. W tym czasie spółka Aero2 nieustannie rozbudowywała infrastrukturę dla tej oraz innych usług (co niejako wynikało też z umowy z UKE). Obecnie, po 5 latach działania BDI, w jej zasięgu znajduje się 99 proc. Polaków. Spółka może pochwalić się natomiast kilkuset tysiącami aktywnych użytkowników. W dalszym ciągu mogą do nich dołączać kolejne. Wystarczy mieć ukończone 18 lat i złożyć wniosek przez stronę aero2, wpłacając depozyt w wysokości 20 złotych.

Założeniem BDI była walka z cyfrowym wykluczeniem w Polsce, co, jak zapewniają władze Aero2, w dużej mierze się udało. Średnia wieku użytkowników usługi to 40 lat. Piotr Janik, Członek Zarządu spółki Aero2 tłumaczy:

Statystyki potwierdzają, że BDI trafia w potrzeby zarówno młodych odbiorców jak i osób dojrzałych oraz seniorów. Taki rodzaj dostępu do sieci stał się ważnym elementem walki z wykluczeniem cyfrowym w naszym społeczeństwie. To pokazuje, że BDI spełnia swoje założenia i to jest zarówno nasz jak i Regulatora wielki sukces.

Jednak Aero2 to nie tylko BDI. Spółka od pewnego czasu sukcesywnie rozbudowuje swoją komercyjną ofertę, która jest bardzo klarowna i dość atrakcyjna cenowo (w najlepszym pakiecie za 1 GB płacimy złotówkę). Największym atutem tego rozwiązania jest jednak to, że użytkownicy nie muszą przez cały czas sztucznie podtrzymywać aktywności karty, z której np. przez kilka miesięcy nie korzystają. Po zakończeniu działania pakietów, prędkość spada i w dalszym ciągu korzystają z BDI. Z mojego punktu widzenia jest to ogromny plus, bo internetu 3G w tablecie potrzebuję okazyjnie i nie chcę opłacać go co miesiąc. Podejrzewam, że nie jestem jedyny.

Jaka przyszłość czeka Aero2 oraz BDI? Podejrzewam, że spółka będzie w dalszym ciągu poszerzać swój pakiet komercyjnych usług, aby jak najlepiej i najefektywniej wykorzystać bazę kilkuset tysięcy potencjalnych klientów. Wszyscy by skorzystali, gdyby BDI stało się dla Aero2 po prostu opłacalne i działało w obecnej (lub zbliżonej) formie jak najdłużej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

InternetPolskaAero2UKEBDI