Aero2 poinformowało, że usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu będzie funkcjonowała dalej przez kolejne lata. Jest to efekt porozumienia z UKE.
Jak czytamy w komunikacie prasowym, dzięki decyzji Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej spółka Aero2 może przedłużyć działanie Bezpłatnego Dostępu do Internetu o kolejne lata. Nie wiemy jednak dokładnie, o jakim czasie mowa. W kanałach społecznościowych jest mowa o co najmniej 3 latach. Prawdopodobnie porozumienie z UKE zostało zawarte bez uwzględnienia ścisłego terminu zakończenia świadczenia tej usługi. Przypomnijmy, że wcześniejsze ustalenia zakładały (w dużym uproszczeniu), że BDI w obecnej formie przestanie działać z dniem 21 grudnia 2016 roku.
Bezpłatny Dostęp do Internetu działa od 21 maja 2011 roku. W tym czasie spółka Aero2 nieustannie rozbudowywała infrastrukturę dla tej oraz innych usług (co niejako wynikało też z umowy z UKE). Obecnie, po 5 latach działania BDI, w jej zasięgu znajduje się 99 proc. Polaków. Spółka może pochwalić się natomiast kilkuset tysiącami aktywnych użytkowników. W dalszym ciągu mogą do nich dołączać kolejne. Wystarczy mieć ukończone 18 lat i złożyć wniosek przez stronę aero2, wpłacając depozyt w wysokości 20 złotych.
Założeniem BDI była walka z cyfrowym wykluczeniem w Polsce, co, jak zapewniają władze Aero2, w dużej mierze się udało. Średnia wieku użytkowników usługi to 40 lat. Piotr Janik, Członek Zarządu spółki Aero2 tłumaczy:
Statystyki potwierdzają, że BDI trafia w potrzeby zarówno młodych odbiorców jak i osób dojrzałych oraz seniorów. Taki rodzaj dostępu do sieci stał się ważnym elementem walki z wykluczeniem cyfrowym w naszym społeczeństwie. To pokazuje, że BDI spełnia swoje założenia i to jest zarówno nasz jak i Regulatora wielki sukces.
Jednak Aero2 to nie tylko BDI. Spółka od pewnego czasu sukcesywnie rozbudowuje swoją komercyjną ofertę, która jest bardzo klarowna i dość atrakcyjna cenowo (w najlepszym pakiecie za 1 GB płacimy złotówkę). Największym atutem tego rozwiązania jest jednak to, że użytkownicy nie muszą przez cały czas sztucznie podtrzymywać aktywności karty, z której np. przez kilka miesięcy nie korzystają. Po zakończeniu działania pakietów, prędkość spada i w dalszym ciągu korzystają z BDI. Z mojego punktu widzenia jest to ogromny plus, bo internetu 3G w tablecie potrzebuję okazyjnie i nie chcę opłacać go co miesiąc. Podejrzewam, że nie jestem jedyny.
Jaka przyszłość czeka Aero2 oraz BDI? Podejrzewam, że spółka będzie w dalszym ciągu poszerzać swój pakiet komercyjnych usług, aby jak najlepiej i najefektywniej wykorzystać bazę kilkuset tysięcy potencjalnych klientów. Wszyscy by skorzystali, gdyby BDI stało się dla Aero2 po prostu opłacalne i działało w obecnej (lub zbliżonej) formie jak najdłużej.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu