CyanogenMod z miesiąca na miesiąc staje się coraz bezpieczniejszy. Najpierw wprowadzono tutaj system zarządzania uprawnieniami aplikacji, a teraz funk...
Bezpieczny smartfon to smartfon z CyanogenModem. Twórcy zaszyfrują nasze wiadomości
CyanogenMod z miesiąca na miesiąc staje się coraz bezpieczniejszy. Najpierw wprowadzono tutaj system zarządzania uprawnieniami aplikacji, a teraz funkcję szyfrowania wiadomości SMS. Jeżeli zatem do tej pory obawialiście się, że cyberprzestępcy, wywiad, marsjanie albo złośliwe aplikacje śledzą Wasze mobilne poczynania, powinniście poważnie rozważyć przesiadkę na CyanogenModa.
Z jednej strony może to wydawać się zabawne, ale w istocie jest przerażające. Ostatnie doniesienia sugerują, że organy takie, jak NSA mogą szpiegować użytkowników smartfonów i uzyskiwać dostęp do ich danych. Co z tym zrobić? Pisać szyfrem? Bardziej efektywne okazuje się po prostu szyfrowanie wiadomości specjalnym algorytmem, co powinno znacząco ograniczyć zakusy osób zainteresowanych tym, co piszemy. Jako pierwsi zamiar ten realizują twórcy CyanogenModa.
Do tego celu wykorzystano wieloplatformowe narzędzie TextSecure opracowane przez Open WhisperSystems, z którym twórcy CyanogenModa nawiązali współpracę. Oczywiście kod modułu jest otwarty, więc każdy może przyjrzeć się mu i sprawdzić, czy nie kryje się tutaj nic podejrzanego. Na czym polega działanie tego wszystkiego? Otóż zaszyfrowane wiadomości mogą być wysyłane tylko do innych posiadaczy CyanogenModa albo użytkowników usługi TextSecure. W sytuacji, gdy przesyłamy SMS-a na urządzenie nie spełniające tych warunków pozostaje on niezaszyfrowany (w końcu algorytm szyfrujący i deszyfrujący musi być obecny po obu stronach). Co jednak najciekawsze, nowe rozwiązanie nie zmusza nas do korzystania z jednej, domyślnej aplikacji do obsługi wiadomości. Dzięki zintegrowaniu modułu z systemem, rolę tę może pełnić dowolny program. Szyfrowanie zachodzi bowiem dopiero na etapie wysyłania, co czyni nową funkcję bardzo uniwersalną.
Z nowego, bezpiecznego modelu komunikacji tekstowej, według szacunków przewodzącego projektowi Steve'a Kondika może skorzystać nawet 30 mln użytkowników, którzy mają na swoich urządzeniach zainstalowanego CyanogenModa. Szyfrowanie wiadomości trafiło już do wydań 11 i 10.2, a także zostanie wbudowane we wcześniejsze wersje systemu.
Trzeba tutaj jednocześnie zaznaczyć, że szyfrowanie za pomocą platformy stworzonej przez Open Whisper bije na głowę wszystkie komunikatory, takie jak Hangouts, WhatsApp czy nawet BlackBerry Messengera. Model ten zakłada bowiem, że tylko nadawca i odbiorca widzą niezaszyfrowaną treść wiadomości. Co więcej, klucz jest generowany indywidualnie dla każdej wiadomości, a więc jeżeli zostanie złamany - pozwoli na rozszyfrowanie tylko jej, a nie wszystkich pozostałych. Na tym atutów nowego rozwiązania nie koniec. Twórcy opracowali bowiem tutaj własny, niezależny algorytm. To szczególnie istotne, zważywszy na doniesienia na temat intensywnych prac NSA nad rozpracowaniem powszechnie stosowanych algorytmów dostarczanych przez Narodowy Instytut Standaryzacji i Technologii.
Nowe rozwiązanie nie stanie się pewnie jakoś szalenie popularnym. Mimo swoich atutów CyanogenMod jest ciągle rozwiązaniem niszowym, na które decydują się głównie pasjonaci. Nie zmienia to jednak faktu, że twórcy poczynili kolejny ważny krok w rozwoju swojego projektu, który nie tylko zyskuje pod kątem możliwości i funkcjonalności, ale również bezpieczeństwa i prywatności, które nie są dla ekipy pracującej nad systemem obojętne.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu