Android

Android 4.4.1 z masą poprawek oficjalnie wylądował. Co nowego?

Tomasz Popielarczyk
Android 4.4.1 z masą poprawek oficjalnie wylądował. Co nowego?
23

Od premiery Androida 4.4 nie minęło szczególnie dużo czasu, a Google już łata błędy i usprawnia swój system, serwując aktualizację do wersji 4.4.1. Oczywiście nie powinniśmy spodziewać się żadnej rewolucji. Niemniej warto przyjrzeć się nowościom i prześwietlić efekty pracy inżynierów kalifornijskiej...

Od premiery Androida 4.4 nie minęło szczególnie dużo czasu, a Google już łata błędy i usprawnia swój system, serwując aktualizację do wersji 4.4.1. Oczywiście nie powinniśmy spodziewać się żadnej rewolucji. Niemniej warto przyjrzeć się nowościom i prześwietlić efekty pracy inżynierów kalifornijskiej firmy.

Kluczową nowością, którą wprowadza Android 4.4.1, są ulepszenia dla modułu aparatu w najnowszym smartfonie Google'a, Nexusie 5. Nie jest to jednak wsparcie dla plików RAW, o którym spekuluje się od pewnego czasu, i które według nieoficjalnych doniesień miało pierwotnie trafić do wersji 4.4 systemu. Problemem aparatu w N5 jest bowiem wolne działanie - recenzenci zwracali uwagę na bardzo opóźniony autofocus, spowolnione wykonywanie zdjęć, a nawet problematyczne uruchamianie. Aktualizacja 4.4.1 ma te problemy wyeliminować.

Nexus 5 kulał również na innych polach. Konkretnie mowa tutaj o jakości dźwięku wydobywającego się z głośnika, którą ulepszono. Poprawek doczekał się również mechanizm wibracji będących reakcją na dotyk ekranu (haptic feedback).

Na szczęście nie tylko na Nexusie 5 skupili się programiści Google'a. Oficjalnego changelogu nie opublikowano, więc można bazować tylko na raportach użytkowników oraz recenzentów. Ci donoszą o wielu poprawkach w różnych miejscach funkcjonowania systemu. Przede wszystkim zmieniono domyślną galerię na aplikację "Zdjęcia" zintegrowaną z Google+. Nie znaczy to, że "stara" aplikacja została usunięta. Po prostu teraz, przechodząc bezpośrednio z aparatu będziemy uruchamiali tę nową.

Google poprawił również działanie paska powiadomień, który w niektórych przypadkach tracił swoją przeźroczystość. Wraz z instalacją aktualizacji zniknąć mają również problemy z wyrównaniem ikonek sygnalizujących poziom naładowania baterii, zasięg sieci itp.

Poprawek doczekała się również alternatywna maszyna wirtualna ART, która ma teraz być kompatybilna z większą liczbą aplikacji (w tym m.in. WhatsApp). Szczegółowych informacji na temat tego, które programy działają teraz sprawnie w tym trybie jednak nie znamy.

Samych poprawek zapewne jest o wiele, wiele więcej. Ja skupiłem się na tych, które już wychwycono. Źródła wersji 4.4.1 trafiły już do repozytorium AOSP, w rezultacie czego posiadacze Nexusów mogą już je praktycznie pobierać i instalować na swoich urządzeniach. Na serwerach Google pojawiły się paczki dla Nexusa 4, Nexusa 7 LTE oraz Nexusa 5. Jeżeli zdecydujecie się na instalacje i znajdziecie coś nowego, wartego odnotowania, dajcie znać w komentarzach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleMobileAndroidNexusKitKat