Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Bezpieczeństwo

Bezpieczny generator haseł offline v2.0

GU
Grzegorz Ułan
25

Ponad rok temu pisałem Wam o tym projekcie, który umożliwiał wygenerowanie bezpiecznego hasła przy użyciu skryptu. Skrypt można było wtedy pobrać ze strony Github. Kilka dni temu twórca tego skryptu udostępnił drugą jego wersję. Teraz możemy go pobrać na dysk ze strony projektu i korzystać z nie...

Ponad rok temu pisałem Wam o tym projekcie, który umożliwiał wygenerowanie bezpiecznego hasła przy użyciu skryptu. Skrypt można było wtedy pobrać ze strony Github. Kilka dni temu twórca tego skryptu udostępnił drugą jego wersję.

Teraz możemy go pobrać na dysk ze strony projektu i korzystać z niego, nawet bez dostępu do sieci, zainstalować na Androidzie bądź w przeglądarce jako rozszerzenie, dzięki czemu w każdym momencie, podczas korzystania z sieci, mamy dostęp do swoich haseł.

W skrócie, dla przypomnienia, skrypt generuje skomplikowane i unikalne hasła przy użyciu Bcrypt, który jest odporny na ataki brute-force. Stałym elementem jest tutaj jedno sekretne hasło. Zmieniamy tylko login i adres strony, do której chcemy się zalogować.

Skrypt możemy pobrać na dysk i generować nasze hasła offline oraz zapisać na urządzeniu mobilnym. Można też zainstalować jako osobną aplikację na Androidzie. Sprawdziłem u siebie z wyłączonym dostępem do sieci.

Na zrzucie po lewej udało mi się nawet uchwycić proces generowania takiego hasła, wolny sprzęt:). Na desktopie trwa to jedną, dwie sekundy i możemy tu też skorzystać z rozszerzenia do przeglądarki.

Cieszy mnie przede wszystkim fakt, że mimo iż jest to projekt open source, twórca nadal go rozwija i udostępnia w tej formie. Zwłaszcza, że dotyczy on tak wrażliwej kwestii jak bezpieczeństwo naszych danych, o które mimo wielu wycieków haseł, informowania, edukowania, nadal słabo dbamy. Proste hasła typu 1234, qwerty czy inne podobne cały czas są w powszechnym użyciu. Mam nadzieję, że taki projekt, łatwy i bezpieczny w użyciu, choć po części sprawi, że zaczniemy bardziej dbać o generowanie bezpiecznych haseł.

Strona główna projektu.
Aplikacja na Androida.
Aplikacja offline.
Rozszerzenie do Google Chrome.
Adres projektu na Github.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

offline