Jak przy każdym zakupie, który wiąże się z wydaniem większej ilości pieniędzy, również przy wyborze alarmu domowego, warto uzbroić się w podstawową wi...
10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed montażem alarmu domowego
Jak przy każdym zakupie, który wiąże się z wydaniem większej ilości pieniędzy, również przy wyborze alarmu domowego, warto uzbroić się w podstawową wiedzę. Sam montaż systemu lepiej zlecić profesjonalnemu instalatorowi, ale przed rozmową z nim powinniśmy się przygotować, by wiedzieć, czego możemy oczekiwać.
W związku z tym wybraliśmy 10 najważniejszych zagadnień, które warto przeczytać przed wyborem alarmu. Wszystkie poniższe wskazówki, a nawet więcej parametrów uwzględnia konfigurator systemu alarmowego, z którego warto skorzystać, gdy już posiądziecie podstawową wiedzę o alarmach domowych
1) Nie każdy alarm jest dobry dla każdego obiektu
Obiekty, które chcemy chronić za pomocą alarmu domowego możemy w najprostszy sposób podzielić wg. rozmiaru na: małe (np.: garaż, kiosk, domek letniskowy), średnie (np.: dom, mieszkanie, sklep) i duże (np.: firmy, biura). Dla każdego z tych obiektów przewidziano inne rozwiązanie. Przykładowo, do ochrony małych budynków wystarczy stosunkowo prosty i niedrogi zestaw alarmowy SATEL Micra, natomiast może się on okazać niewystarczający, gdy postanowimy zabezpieczyć za jego pomocą siedzibę naszej firmy.
2) Nie zawsze trzeba kłaść setki metrów kabli
Instalacja alarmu domowego kojarzy się zazwyczaj z koniecznością położenia okablowania, które pozwoli na komunikację pomiędzy poszczególnymi elementami systemu. Z tego powodu część osób odkłada decyzję o zabezpieczeniu domu do czasu, gdy będą robić remont pomieszczeń. Tymczasem, jeśli nie chcemy kuć bruzd w ścianach, ani montować korytek czy rurek na kable, możemy wykorzystać rozwiązania bezprzewodowe. Co prawda koszt poszczególnych elementów będzie w tym wypadku wyższy, ale zaoszczędzimy na robociźnie, sprzątaniu i czasie pracy. Ostatecznie wariant bezprzewodowy może się okazać nawet tańszy od przewodowego.
3) Manipulator centrum sterowania alarmem domowym
Z punktu widzenia użytkownika, manipulator jest najważniejszym elementem alarmu domowego. Pozwala on na zarządzanie całym systemem i to z niego będziemy korzystać między innymi przy codziennym rozbrajaniu i uzbrajaniu alarmu. Jednocześnie, obok czujek czy sygnalizatorów, jest to jeden z najbardziej wyeksponowanych fragmentów systemu. Być może widzieliście u znajomych albo w pracy jakieś tanie, brzydkie pudełka na ścianach? Manipulator wcale nie musi oznaczać topornego wyglądu. Dostępne na rynku urządzenia obejmują całą gamę różnych wzorów: od klasycznych manipulatorów, wyposażonych tylko w diody LED albo w ekran LCD, po nowoczesne manipulatory z ekranem dotykowym, niczym w smartfonach czy tabletach, przeznaczone do obsługi rozbudowanych systemów.
4) Jest wiele rodzajów czujek – instalator musi dobrać je mądrze
Alarm domowy byłby niemal bezużyteczny, jeśli pozbawimy go czujek. Przy wyborze sensorów również warto przemyśleć ile pomieszczeń i w jaki sposób chcemy je chronić. Najprostsze rozwiązania to czujki ruchu PIR , ale w najbardziej newralgicznych miejscach warto zainstalować dokładniejsze czujki dualne, a w oknach i drzwiach czujki magnetyczne, które poinformują, gdy nieproszony gość spróbuje dostać się do domu. Choć wydaje się to oczywiste, łatwo można zapomnieć, że na zewnątrz budynku stosuje się czujki odporne na warunki atmosferyczne. Planując zabezpieczenie domu, warto też pamiętać, że grozi nam nie tylko potencjalne włamanie, ale również takie wypadki jak choćby zalanie, pożar czy zaczadzenie. Również na taką ewentualność warto się zabezpieczyć i pomyśleć o instalacji czujek przeciwpożarowych, wykrywających zalanie czy zwiększone stężenie tlenku węgla.
5) Włamywacze stosują metodę „na śpiocha”
Jedną z popularnych metod okradania domów jest tzw. „metoda na śpiocha”. Włamywacze rozpylają w pomieszczeniach gaz usypiający, by później okraść nas z oszczędności, podczas gdy my będziemy mocno spali. Na szczęści przed tą metodą można się w prosty sposób obronić. Wystarczy zamontować przy podłodze w sypialni czujkę gazu usypiającego. Gdy tylko zostanie wykryte przekroczone dopuszczalne stężenie gazu, włączy się alarm.
6) Alarm naprawdę odstrasza złodzieja
Niektórzy twierdzą, że złodzieje nie boją się alarmu i nawet, gdy go uruchomią, kontynuują włamanie. Teza ta została obalona właściwie przez samych złodziei. W wywiadach przeprowadzonych w maju br. z 422 włamywaczami odbywającymi kary w amerykańskich więzieniach, aż 60 proc. z nich przyznało, że rezygnuje z włamania, gdy tylko zobaczy alarm. Co więcej, tylko 13 proc. włamywaczy nic sobie nie robi, gdy odkryje obecność alarmu domowego już w trakcie włamania, pozostali rezygnują i uciekają z chronionego obiektu. Z tego płynie wniosek, że nie warto ukrywać obecności alarmu. Wręcz przeciwnie, zamontujmy w widocznym miejscu sygnalizatory – zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny. To powinno skutecznie odstraszyć włamywaczy tak przed, jak i w trakcie próby włamania.
7) Alarm domowy możesz obsługiwać przez internet
Jeśli wydaje wam się, że alarm bezprzewodowy domowy to toporne połączenie czujek i sygnalizatorów z centralą, bez żadnych nowoczesnych rozwiązań ery internetu, jesteście w błędzie. Dzisiejsze alarmy można wyposażyć w podłączany do centrali moduł ETHM-1, który pozwoli sterować zabezpieczeniami naszego domu właściwie z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy tylko dostęp do globalnej sieci i jedna z popularnych przeglądarek internetowych, jak Mozilla Firefox, Google Chrome czy Internet Explorer. Bardziej wymagające osoby również znajdą coś dla siebie – program GUARDX pozwala na wizualizację i zarządzanie chronionym obiektem. Szczegółowe informacje o stanie systemu, a nawet funkcje, które pozwalają nim sterować prezentowane są w przejrzystej, graficznej formie.
8) Masz smartfona? Pobierz aplikacje mobilne do obsługi alarmu
Nowoczesny system alarmowy nadąża również za trendem mobilności. W dobie smartfonów i tabletów coraz częściej słyszymy, że na wszystko jest aplikacja. Branża systemów alarmowych nie mogła pozostać w tyle za nowymi technologiami i również zabezpieczenia naszego domu możemy kontrolować z poziomu mobilnych gadżetów. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami alarmu domowego MICRA, warto sięgnąć po darmową aplikację MICRA Control. Pozwoli ona na tak podstawowe operacje jak włączanie i wyłączanie czuwania, jak również pozwala na zdalne sterowania podłączonymi do systemu urządzeniami. Aplikacja dostępna jest dla urządzeń z najpopularniejszym w Polsce systemem Android. Dla tych, którzy posiadają bardziej rozbudowany system alarmowy z rodziny INTEGRA powstały z kolei aplikacje MobileKPD i MobileKPD-2 Pro. Pierwsza jest darmowa i pozwala na realizację podstawowych funkcji i zadań automatyki z poziomu urządzenia mobilnego. Jeśli chcemy realizować bardziej skomplikowane algorytmy sterowania, będziemy musieli wydać niecałe 30 zł na wersję Pro. Obie aplikacje dostępne są zarówno dla systemu Android, jak i iOS.
9) Alarm domowy jako system automatyki
Marzył wam się kiedyś system inteligentnego domu, który pozwalałby jednym przyciskiem utworzyć romantyczną atmosferę w salonie albo dbałby o idealną temperaturę w każdym pomieszczeniu? W ziszczeniu tych marzeń może pomóc inteligentny system alarmowy. Nie tylko pozwala on zabezpieczyć mieszkanie, ale umożliwia również realizację podstawowych zadań automatyki. Ogromną zaletą takiego rozwiązanie jest fakt, że nie musimy inwestować w całkowicie osobne rozwiązanie, a nawet nie musimy od razu montować wszystkich elementów. Możemy zaplanować cały system, a kolejne elementy dokładać z czasem, gdy staną się niezbędne lub gdy domowe finanse nam na to pozwolą.
10) Alarm domowy może przynieść oszczędności
Na wstępie wspomnieliśmy, że instalacja alarmu domowego wiąże się z mniejszymi lub większymi kosztami. W prosty sposób można jednak sprawić, by ten wydatek zamienił się w inwestycję na lata, która przyniesie oszczędności i zwiększy nasz komfort. Gdy już zdecydujemy się na instalację systemu inteligentnego domu, warto go dobrze przemyśleć. Jeśli dobrze zaplanujemy sterowanie takimi elementami jak oświetlenie czy ogrzewanie, możemy bardzo szybko poczynić spore oszczędności, a przy okazji w maksymalnym stopniu dopasować dom do nas samych.
Uzbrojeni w podstawową wiedzę na temat alarmów domowych, możecie teraz bez obaw przejść do kolejnego etapu wyboru odpowiedniego systemu. Radzimy skorzystać teraz z konfiguratora systemu alarmowego, który nie tylko przeprowadzi krok po kroku przez cały proces doboru odpowiedniego rozwiązania, ale na koniec przygotuje listę konkretnych elementów, których będziemy potrzebowali w naszym systemie. Z taką listą i nabytą nową wiedzą, możecie bez żadnych obaw umówić się na spotkanie z instalatorem.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu