Bezpieczeństwo w sieci

Firma w chmurze, czyli turbodoładowanie dla biznesu

Redakcja Antyweb
Firma w chmurze, czyli turbodoładowanie dla biznesu
17

33 dni pracy w przypadku tradycyjnej infrastruktury vs 108 minut jednego administratora – to  tylko jeden z przykładów korzyści z cloud computingu.  Nic dziwnego, że Amazon – jeden z pionierów cloud computingu, zdecydował się nań z …. oszczędności.  Chmura obliczeniowa w firmie - na czym to polega,...

33 dni pracy w przypadku tradycyjnej infrastruktury vs 108 minut jednego administratora – to  tylko jeden z przykładów korzyści z cloud computingu.  Nic dziwnego, że Amazon – jeden z pionierów cloud computingu, zdecydował się nań z …. oszczędności.  Chmura obliczeniowa w firmie - na czym to polega, jak wybrać dostawcę,  czy jest bezpieczna?

Cloud, czyli przechowywanie danych (systemów operacyjnych, programów, baz informacji) w tzw. chmurze nie bez powodu jest nazywane lekarstwem na dotychczasowe bolączki IT. Chmura oszczędza czas (nawet o 90%) i koszty (do 70%) obsługi IT firmy. Dokonywanie rutynowych zmian infrastruktury odbywa się dzięki jednokrotnemu podłączaniu zasobów fizycznych do sieci, zmniejszeniu liczby kabli i sprzętu powiązanego z serwerami. Oprogramowanie do chmury, takie jak HP Matrix Operating Environment (MOE) standaryzuje i przyspiesza działanie procesów (np. udostępnianie potrzebnych zasobów), co jest ułatwieniem nie tylko dla IT, ale i pozostałych pracowników firmy.

Usługi w chmurze ułatwiają życie praktycznie każdemu. Informatykom – usprawniając prace w zakresie obsługi infrastruktury, help-deskowi – poprzez możliwą, szybką i zdalną pomoc użytkownikom, kadrze zarządzającej – dostarczając odpowiedniego oprogramowania ułatwiającego zarządzanie procesami i projektami oraz zwykłym pracownikom, ułatwiając dostęp do potrzebnych danych z każdego miejsca na Ziemi. Tym samym, chmura może uprzyjemniać życie nawet osobom indywidualnym, nie tylko freelancerom. Czym jest np. przechowywanie swoich dokumentów lub zdjęć online, jak nie utrzymywaniem prywatnej chmury danych?

Dla dużego i małego

Chmura uwalnia nie tylko zasoby, ale i administratorów – mówi Mateusz Maciejewski, konsultant techniczny HP. Poprzez automatyzację procesów, korporacje zyskują czas działów IT, który można poświęcić np. na rozmowy na temat konkretnego wsparcia potrzeb biznesowych firmy. Dzięki oszczędności czasu i kosztów poprzez cloud computing, organizacje zyskują dodatkowych ekspertów, nowe rozwiązania oraz… więcej miejsca (cloud ogranicza fizyczną obecność sprzętu w biurze).  Dodatkowo, chmura może być wykorzystywana jako backup danych, ułatwia też dostęp do nowego oprogramowania i obniża jego koszt (firmy nie wykupują dożywotnich, lecz czasowe licencje na produkt z opcją taniej aktualizacji).

Z jakich przykładowych rozwiązań najczęściej korzystają duże przedsiębiorstwa?

Australijski dostawca usług energetycznych, firma Arrow Energy, potrzebowała więcej miejsca (pamięć masowa) oraz nowego oprogramowania. Zamówiła więc automatyczne zarządzanie nową infrastrukturą poprzez HP Matrix Operating Environment, dzięki czemu mogła obsłużyć nagły wzrost zapotrzebowania na moc obliczeniową bez dokupowania dodatkowego sprzętu.

Tajwańskiej korporacji Taiwan Taxi, dzięki wdrożeniu HP MOE, wystarczy jedno środowisko do zarządzania wieloma typami usług, tj. zarządzaniem flotą, rozliczeniami, czy systemem rezerwacji taksówek przez www.

Skuteczne rozwiązania w chmurze są także odpowiedzią na potrzeby mniejszych firm. Przykładowo, organizacja z kilkunastoma pracownikami i kilkoma serwerami, może zaoszczędzić czas administratora IT, poprzez unifikację zarządzania całą infrastrukturą – od wewnętrznych baz danych przez obsługę zamówień np. posiadanego sklepu internetowego.

Bez przesady?

Zalety korzystania z chmury budzi naturalne wątpliwości – czy można przesadzić, przedobrzyć? Czy są jakiekolwiek ograniczenia w korzystaniu z cloud computingu?

Odpowiedź, wbrew pozorom, jest dosyć prosta – jedynym ograniczeniem są rzeczywiste potrzeby biznesowe oraz bezpieczeństwo. Optymalne rozwiązanie to takie, które uczyni pracę w firmie efektywniejszą, koszty – mniejszymi, zapewniając jednocześnie odpowiednie bezpieczeństwo danych. Przy zachowaniu tych elementów, nie ma żadnych innych ograniczeń. O tym, że cloud może być bezpieczny (co jest kartą, którą nieustannie grają przeciwnicy chmury), niech świadczy fakt, że korzystają z niego nie tylko największe korporacje świata – w „powietrzu” swoje dane przechowują nawet nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych, czy Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Istotną kwestią jest tu nadanie stosownych uprawnień, wedle potrzeb i stopnia zaufania. Dzięki zastosowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa, rozwiązania cloudowe gwarantują zabezpieczenie danych na poziomie 99,9% SLA (Service Level Agreement).
Aby jednak sprawnie wprowadzić rozwiązanie, potrzeba sprawdzonego, zaufanego partnera, który zrozumie specyfikę firmy i pomoże dobrać odpowiednie oprogramowanie.

Wybór dostawcy

Wybierając dostawcę usług w chmurze, poza briefingiem na temat potrzeb, warto zadać kilka pytań:

  • Czy właściciel oprogramowania podaje w przystępny sposób informacje na temat bezpieczeństwa rozwiązania, w tym kwestie przechowywania danych oraz ich dostępności?
  • Czy dostawca usługi przeszukuje zawartość należącą do klientów (jeśli tak – w jakim celu)? Czy używa danych klientów do czegokolwiek innego, niż oczywiste potrzeby ich przetwarzania?
  • Jakie zabezpieczenia transferu danych w chmurze stosuje jej właściciel?
  • Jak wygląda i ile czasu trwa wdrożenie chmury oraz jej aktualizacja/dołączenie kolejnych modułów?
  • Czy z usług dostawcy korzystają inne firmy w mojej branży? Czy może pochwalić się success stories z ich wdrożeń?

Zaufany doradca powinien szybko i bez problemu dostarczyć wyczerpujących informacji w podanych kwestiach.

Przyszłość cloud computingu

Dalsza przyszłość to praktycznie życie z głową w chmurze. Najbliższa – to dalszy rozwój rozwiązań oraz udziałów rozwiązań cloudowych na rynku IT. Efekty: śmierć twardych dysków oraz niezliczonej liczby kabli w organizacjach. Przekształcanie pracowników IT w partnerów biznesowych, dostarczających know-how na temat skutecznych rozwiązań automatyzujących procesy w firmie. Urządzenia typu laptop/smartfon stają się terminalami, umożliwiającymi komfortową pracę zarówno w siedzibie firmy, jak i poza nią, a za tym idzie wzrost mobilności i dostępności pracowników.

Wraz z coraz większą dostępnością szybkiego internetu (wspieranego przez działania 8.3 i 8.4 POIG), możemy też spodziewać się przenoszenia do chmury większości danych także administracji państwowej – istnieje spore prawdopodobieństwo, że nasze dzieci nie będą już chodziły do żadnych urzędów, a do pracy lub na zakupy jeździły w celach czysto towarzyskich…

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu