Ciekawe strony

Bezpieczny generator haseł offline, który możemy mieć zawsze przy sobie

Grzegorz Ułan
Bezpieczny generator haseł offline, który możemy mieć zawsze przy sobie
10

W zakresie generowania i przechowywania bezpiecznych, długich i skomplikowanych haseł mamy sporo już dostępnych narzędzi. Mają one swoje zalety i wady, związane głównie z koniecznością generowania ich online, zakładaniem dodatkowych kont, co wiąże się z ryzykiem przechowywania ich na zewnętrznych...


W zakresie generowania i przechowywania bezpiecznych, długich i skomplikowanych haseł mamy sporo już dostępnych narzędzi. Mają one swoje zalety i wady, związane głównie z koniecznością generowania ich online, zakładaniem dodatkowych kont, co wiąże się z ryzykiem przechowywania ich na zewnętrznych serwerach. W przypadku programów instalowanych na naszym dysku, jest to kolejny program do tej czynności i ogranicza nas w użyciu go tylko na komputerach. Kiedy przyjdzie konieczność przypomnienia sobie takiego hasła nie na naszej maszynie, musimy go dodatkowo instalować, bądź korzystać z klucza USB. Wyklucza też możliwość skorzystania z niego, gdy mamy dostęp tylko do swojego urządzenia mobilnego.

Wczoraj natrafiłem na skrypt, który łączy zalety dostępnych narzędzi z wyłączeniem ich wad. Wszystko, czego potrzebujemy do tego to jedynie przeglądarka z włączoną obsługą JavaScript. Możemy z niego korzystać offline, wygenerowane dane nigdzie nie są zapisywane.

Skrypt wykorzystuje bezpieczne szyfrowanie algorytmem bcrypt. Podczas generowania hasła wpisujemy nasz login, a z listy rozwijanej wybieramy serwis, do którego chcemy stworzyć hasło. Następnie wpisujemy nasze główne hasło, które jako jedyne musimy zapamiętać, potrzebne przy każdym generowaniu hasła i późniejszym przypominaniu go sobie.

Skrypt możemy wrzucić sobie na konto w Dropboxie bądź na klucz USB lub po prostu zapisać na dowolnym urządzeniu mobilnym i w każdej chwili, gdy zajdzie taka potrzeba, odtworzyć je sobie.

Jak dla mnie to idealny sposób na trudne hasła i przechowywanie je do późniejszego otworzenia. Daje poczucie pewności (sprawdzałem - działa offline), że nigdzie te hasła nie zostaną zapisane, a dostęp do nich będę miał w każdej sytuacji, kiedy przyjdzie taka konieczność.

Skrypt można pobrać ze strony - https://github.com/labnol/passwords

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu