Polska

Ten adres dodaj do ulubionych. Przyda się przed wyborami

Piotr Kurek
Ten adres dodaj do ulubionych. Przyda się przed wyborami
0

Serwis bezpiecznewybory.pl jest ogólnodostępnym miejscem zgłaszania incydentów cyberbezpieczeństwa i dezinformacji oraz kompendium wiedzy wyborczej. Warto z niego skorzystać

Czas kampanii wyborczej przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi to wzmożony okres pojawiania się w sieci coraz bardziej wyrafinowanych oszustw, fałszywych treści i manipulacji. Często pomagają w tym nowoczesne technologie. Na szczęście te same technologie pozwalają walczyć z tego typu treściami, choć nie da się ukryć, że wszystkiego nie uda się wychwycić. Dlatego tak ważna jest edukacja i świadomość - zarówno obywateli jak i partii politycznych. Z pomocą przychodzi NASK, który przedstawia serwis bezpiecznewybory.pl. W ramach edukacyjnego komponentu projektu NASK planuje zorganizować zarówno specjalne spotkania edukacyjne, jak i opracować materiały edukacyjne dla komitetów wyborczych na temat identyfikacji i przeciwdziałania cyberzagrożeniom. Wiedza w tym obszarze jest kluczowa dla ochrony debaty publicznej w czasie kampanii wyborczej.

Wojciech Pawlak, dyrektor NASK  zwraca uwagę na znaczenie cyberataków sieciowych jako wyrazu agresji wobec społeczeństwa. Równie istotna, choć mniej widoczna, jest wojna dezinformacyjna, która może dodatkowo zaostrzyć obecny stan sytuacji. Długoterminowo może to prowadzić do konieczności rewizji sojuszy i strategii rozwojowych. Strona bezpiecznewybory.pl ma za zadanie przeciwdziałać manipulacjom, które opierają się na niewiedzy, uprzedzeniach oraz stereotypach ludzi. Poprzez zgłaszanie i dokumentowanie ewidentnych metod dezinformacyjnych, strona ta ma na celu zmniejszenie wpływu takich działań na trwającą debatę wyborczą.

bezpiecznewybory.pl - ten adres warto znać

Serwis bezpiecznewybory.pl dostarcza darmowe narzędzie Artemis, opracowane przez zespół CERT Polska w strukturach NASK, do zaawansowanego skanowania stron internetowych pod kątem bezpieczeństwa. Jest ono dostępne dla wszystkich zainteresowanych, w tym komitetów wyborczych. Poprzez stronę można także zgłaszać incydenty związane z cyberbezpieczeństwem oraz przypadki dezinformacji do NASK i CERT Polska. Dodatkowo, portal publikuje komunikaty oraz kalendarium dotyczące wyborów, prezentuje skuteczne praktyki w zwalczaniu zagrożeń online oraz pomaga w identyfikacji technik manipulacji.

W działania edukacyjne, informacyjne oraz rozwój serwisu bezpiecznewybory.pl zaangażowali się również partnerzy inicjatywy: Google, Meta i TikTok. Na stronie m.in. informacje i linki do rozwiązań i procedur tych firm dotyczących zarządzania treściami.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news