Akcja Partnerska

Bezpieczne zakupy w Internecie. Jak się ustrzec przed oszustami?

WS
Wpis Sponsorowany
0

Według najnowszych badań E-commerce w Polsce. Gemius dla e-Commerce Polska już 62% Polaków robi zakupy przez Internet. Rosnąca popularność zakupów internetowych jest jednak furtką dla nieuczciwych sprzedawców oraz oszustów. Zobacz, jak robić bezpieczne zakupy w Internecie.

Jak bezpiecznie kupować przez Internet?

Polacy chętnie wybierają zakupy przez Internet na rzecz tradycyjnych między innymi ze względu na wygodę (możliwość zrobienia zakupów w dowolnej chwili), oszczędność czasu (brak kolejek) czy oszczędność pieniędzy (możliwość łatwego porównania cen produktów). Powszechność zakupów internetowych sprawiła jednak, że wielu z kupujących uśpiło swoją czujność. Jak bezpiecznie kupować przez Internet? Postępuj według kilku prostych zasad:

 1. Sprawdzaj adres strony internetowej
 2. Zweryfikuj dane sprzedawcy
 3. Sprawdź opinie o sprzedawcy
 4. Uważaj na zbyt niskie ceny
 5. Weryfikuj wysokie promocje
 6. Uważaj przy płatności
 7. Uważaj na załączniki
 8. Sprawdź czas i sposób dostawy

Sprawdzaj adres strony internetowej

Mało kto z nas pamięta dokładny adres sklepu internetowego. Najczęściej korzystasz więc z pola wyszukiwania, wpisując początkowe litery z nazwą sklepu i czekając na podpowiedzi wyszukiwarki. Z reguły wybierasz pierwszy adres na liście, nie sprawdzając, na jaką stronę tak naprawdę wchodzisz. A to furtka dla nieuczciwych firm.

Prosty przykład. Chcesz kupić nowy telefon. Ostatni telefon kupiłeś na stronie internetowej z frazą „najlepsze telefony” w domenie. Zaczynasz wpisywać hasło w wyszukiwarce, która podpowiada nam adres najlepszetelefony.pl. Niczego nie podejrzewając, kupujesz towar i nagle czekasz tygodnie na przesyłkę. Co mogło się stać? Otóż firma, o którą ci chodziło, miała domenę najlepsze-telefony.pl. Nie zweryfikowałeś adresu internetowego i „kupiłeś” telefon u kogoś, kto tylko podszywał się pod sklep.

Zweryfikuj dane sprzedawcy

Jeżeli sprzedawca nie udostępnia żadnych danych kontaktowych, powinna ci się zapalić ostrzegawcza lampka. Bo z kim się skontaktujesz na wypadek problemów z płatnością czy towarem? Koniecznie sprawdzaj, czy sklep podał adres swojej siedziby i dane kontaktowe, takie jak adres i telefon.

Dobrym sposobem na zweryfikowanie, czy firma rzeczywiście istnieje, jest sprawdzenie numeru NIP w darmowej wyszukiwarce na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Znajdziesz tam informacje o adresie siedziby czy nazwisku właściciela. Jeżeli adres zgadza się z tym podanym na stronie sprzedawcy, jesteś na dobrej drodze do bezpiecznych zakupów internetowych.

Sprawdź opinie o sprzedawcy

Siłą zakupów internetowych jest możliwość szybkiego zweryfikowania opinii innych klientów. Brak takich opinii czy opinie negatywne na pewno nie zachęcają do zakupów. Na Ceneo.pl szybko sprawdzisz, czy dany sprzedawca i towar mają opinie.

Pozostaje jeszcze problem dopisywania pozytywnych opinii przez samych sprzedawców. Bo jak zweryfikować, czy pod danym nickiem kryje się faktyczny klient czy pracownik. I z tą przeszkodą można sobie poradzić. Strony takie jak Ceneo.pl prowadzą program „Zaufane Opinie”. Co to oznacza? Opinię na temat danego sprzedawcy może wystawić jedynie osoba, która rzeczywiście kupiła dany towar.

Uważaj na zbyt niskie ceny

Kto z nas nie uwielbia wyprzedaży i promocji? Czy niskie ceny zawsze są jednak powodem do radości? Wyobraź sobie, że chcesz kupić konkretny model laptopa. Sprzedawca X oferuje ten produkt za 1300 złotych, podczas gdy na innych stronach jest dostępny za 2600 zł. Znakomita okazja? Nie do końca. Może się okazać, że po zamówieniu i opłaceniu otrzymujesz wadliwy sprzęt lub w ogóle do ciebie nie dociera.

Jak się upewnić, że nie masz do czynienia z nieuczciwym sprzedawcą? Ceneo.pl daje możliwość szybkiego porównania cen produktu. Jeśli wybrany przez ciebie laptop jest dużo tańszy od najtańszej oferty dostępnej na Ceneo.pl, możesz mieć wątpliwości co do stanu sprzętu.

Weryfikuj wysokie promocje

Osobną kwestią są podejrzane „promocje”. Widzisz informacje na stronie o obniżce danego produktu o przykładowo 50% procent. Czy rzeczywiście zawsze jest to superokazja do zakupu wymarzonego produktu w niższej cenie?

Zdarza się niestety kilkudniowe zawyżanie cen produktów tylko po to, aby potem umieścić informację o obniżce. Taka taktyka pojawia się między innymi przy okazji Black Friday czy świątecznych wyprzedaży. Buty sportowe w ciągu roku kosztują na danej stronie 300 złotych. Na kilka dni podnosi się cenę do 400 złotych, a następnie obniża ją do 290 złotych z informacją o „niesamowitej” przecenie.

Jak się bronić przed taką praktyką? Na Ceneo.pl masz możliwość wglądu do historii cen. Prosty i czytelny wykres wskazuje, ile dany produkt kosztował w danym dniu. Dzięki temu zyskujesz pewność, że promocja jest promocją nie tylko z nazwy.

Uważaj przy płatności

Wybrałeś już produkt, wypełniłeś formularz i określiłeś zasady dostawy. Najwyższa pora na płatność. Obecnie masz do wyboru płatność przy odbiorze, przelewem, blikiem czy z podaniem numeru karty kredytowej. Ze względu na wygodę często korzystamy z płatności internetowej. Jak bezpiecznie zapłacić przez Internet?

 • Zawsze wchodź na stronę banku przez sieć zabezpieczoną hasłem.
 • Dla swojej sieci internetowej wybierz trudne hasło. Unikaj prostych haseł typu adres czy data urodzenia.
 • Nigdy nie korzystaj z publicznego WiFi!
 • Sprawdź, czy adres strony internetowej banku ma certyfikat https (czyli tzw. kłódeczkę). Pozwoli ci to uniknąć przekierowania na stronę podszywającą się pod stronę twojego banku.
 • Zawsze weryfikuj dane do przelewu.
 • Nigdy nie wpisuj loginu i hasła do banku poza stroną banku.

Uważaj na załączniki

Wiele sklepów internetowych wymaga rejestracji. Po wypełnieniu formularza na wpisany adres mailowy przychodzi mail z linkiem z dokończeniem procesu rejestracji. Jeżeli w treści maila widoczne są takie dane jak wybrane przez ciebie hasło, pod żadnym pozorem nie wchodź w przesłany link. Jeżeli nic nie budzi podejrzeń, wejdź na link, ale po otwarciu linku jeszcze raz sprawdź, czy nie zostałeś przekierowany na inną stronę.

Pozostaje jeszcze kwestia maili z ofertami handlowymi. Jeżeli zainteresuje cię dana oferta, nie wchodź na stronę przez podany link. Zamiast tego wpisz nazwę sprzedawcy w wyszukiwarkę, dzięki temu minimalizujesz ryzyko pobrania wirusa czy zakupów u oszustów podszywających się pod danego producenta.

Czy zakupy przez Internet są bezpieczne? Tak, o ile zachowamy ostrożność i stosujemy się do kilku prostych zasad. Pamiętaj, że jeśli mimo to padłeś ofiara oszustwa, masz prawo domagać się zadośćuczynienia.

Sprawdź czas i sposób dostawy

Jasno określone zasady dostawy pozwalają uniknąć rozczarowań. Jest to szczególnie istotne podczas gorących okresów zakupowych, takich jak Black Friday czy okres świąteczny. Jeżeli nie chcesz się niemile zaskoczyć, koniecznie sprawdzaj warunki dostawy towaru.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: