Felietony

Bez konta na Google Plus nie skomentujesz już żadnej aplikacji w Google Play

Grzegorz Ułan
Bez konta na Google Plus nie skomentujesz już żadnej aplikacji w Google Play
16

Jeśli ktoś jeszcze się łudził, że ostatni bastion prywatności w usługach Google pozostanie jakiś czas nie naruszony, to dziś rozwiane zostaną Wasze nadzieje. Teraz przy próbie skomentowania zainstalowanej na naszych urządzeniach z Androidem aplikacji czy gry, powita nas komunikat o zintegrowaniu n...


Jeśli ktoś jeszcze się łudził, że ostatni bastion prywatności w usługach Google pozostanie jakiś czas nie naruszony, to dziś rozwiane zostaną Wasze nadzieje. Teraz przy próbie skomentowania zainstalowanej na naszych urządzeniach z Androidem aplikacji czy gry, powita nas komunikat o zintegrowaniu naszego konta z tym na Google Plus.

Więc każdy nasz komentarz będzie wyglądał teraz następująco:

Ma to oczywiście swoje dobre strony, nie będziemy musieli się teraz przedzierać przez niezliczone ilości nic nie wnoszących komentarzy, raczej powinna wzrosnąć ich merytoryczna wartość dla developerów. Pytanie jednak, co z użytkownikami nie posiadającymi konta na Google Plus?

Otóż mam dla Was złą wiadomość, nie będziecie mogli udzielać się w takim wypadku w Google Play.

Przed dodaniem jakiegokolwiek komentarza zmuszeni będziemy założyć wpierw konto na Google Plus. Powyższy komunikat pojawił mi się na koncie, na którym nigdy nie miałem podpiętego plusa. Jeśli przyjdzie Wam do głowy zakładanie, na potrzeby korzystania z Google Play, fikcyjnego konta, może to też okazać się mało skuteczne.

Wprawdzie będzie można komentować jeszcze, a nasz komentarz przybierze formę, na którą zostaną zmienione wszystkie poprzednie komentarze w sklepie: "Użytkownik Google", ale podejrzewam, że z chwilą wprowadzenia nowego systemu komentowania u wszystkich użytkowników i ta opcja zostanie zablokowana.

Z jednej strony rozumiem ten ruch ze strony Google, to jakby naturalna konsekwencja w kierunku nie tylko centralizacji wszystkich swoich usług (integracja G+ z Gmailem), ale i popularyzacji samego Google Plus. Z drugiej jednak strony, przymuszanie użytkowników Androida do zakładania kolejnego konta społecznościowego, może się odbić niekorzystnie na popularyzacji samego sklepu Google Play.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

komentarzeAndroidGoogle Play