Spotify

Od roku Spotify nie oferuje tekstów piosenek. Behind the Lyrics są super, ale...

Konrad Kozłowski
15

Jeśli pamięć mnie nie zawodzi, to Spotify było całkiem niezłe w te klocki. Najpierw usługa sama próbowała udostępnić jak największą liczbę słów piosenek użytkownikom podczas odtwarzania utworów, by później rozpocząć partnerstwo z przeogromną bazą tekstów o nazwie musixmatch. Od roku nie mamy ani tego, ani tego, za to w zamian otrzymaliśmy ciekawostki na temat utworów i ich tekstów.

Podobnie jak cała masa innych serwisów i usług, Spotify nie zawsze podejmuje właściwe decyzje, ale nieustannie się zmienia. Wdrożono w ostatnich latach nowe interfejsy aplikacji na Windows, później na iOS i Androida, by w następnej kolejności odświeżyć te ostatnie i nadać im nowego układu z dolnym paskiem nawigacyjnym. W międzyczasie aplikację desktopową pozbawiono opcji wyświetlania tekstów piosenek. Stało się to w okolicach czerwca 2016 roku i początkowo stanowisko Spotify sugerwało, że są to tylko tymczasowe niedogodności dla użytkowników.

Teksty piosenek w Spotify zniknęły

Sytuacja stała się jasna w przeciagu następnych kilku tygodni - funkcja nie wracała, a komunikat o rozwiązaniu współpracy z musixmatch był gwoździem do trumny. Spotify zapewniało, że postara się jak najszybciej zmienić ten stan rzeczy i wprowadzi możliwość wyświetlania słów piosenek w nawet lepszy sposób, niż to było dostępne wcześniej. Na obietnicach się skończyło - w czerwcu 2017 roku tej funkcji nadal nie ma. Pod żadną postacią. No prawie...

Podejrzewam, że część z Was zauważyła już ich obecność (od kwietnia tego roku) w aplikacjach mobilnych. Behind the Lyrics, to zbiór dodatkowych, zakulisowych informacji na temat samego odtwarzanego kawałka, jak również zawartych w nim słów. Jak sama nazwa wskazuje, Behind the Lyrics znajdziemy "za" okładką albumu, z którego pochodzi utwór. Delikatny gest na ekranie dotykowym i wpatrzeni w ekran słuchając muzyki możemy dowiedzieć się czegoś więcej. Nie natrafiłem na wiele takich utworów, ale kilkukrotnie zdarzyło mi się poznać historię za kulisami. Nie wszystkim jednak taka funkcja odpowiada - na widok słów piosenki zsynchronizowanych z utworem ucieszyło się mnóstwo osób, lecz przełączanie się pomiędzy nimi, a ciekawostkami było już niemiłą niespodzianką.

Teksty piosenek w Spotify włączysz m. in. w SoundHound

Jest oczywiście sposób, by tekst piosenki był wyświetlany w miarę odtwarzania - po instalacji aplikacji SoundHound (do rozpoznawania muzyki) musicie połączyć obydwa konta, a wtedy stanie się to możliwe, lecz w drugiej, dodatkowej aplikacji. Podobnie sprawa wygląda z musixmatchCo na to Spotify?

Ciągle testujemy nowe możliwości, dodając i usuwając funkcje, tak by korzystanie z serwisu Spotify było jak najwygodniejsze. Chętnie poznamy Twoje zdanie. Swoją opinię możesz zamieścić w naszej Społeczności.

I na tym kończy się opowieść o jednej z najlepszych muzycznych funkcji wszechczasów.

Oby jednak to nie było ostatnie słowo.

Tymczasem możecie głosować na przywrócenie tekstów piosenek.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

muzykamuzyka onlineSpotify