Spotify

Od roku Spotify nie oferuje tekstów piosenek. Behind the Lyrics są super, ale...

Konrad Kozłowski
Od roku Spotify nie oferuje tekstów piosenek. Behind the Lyrics są super, ale...
15

Jeśli pamięć mnie nie zawodzi, to Spotify było całkiem niezłe w te klocki. Najpierw usługa sama próbowała udostępnić jak największą liczbę słów piosenek użytkownikom podczas odtwarzania utworów, by później rozpocząć partnerstwo z przeogromną bazą tekstów o nazwie musixmatch. Od roku nie mamy ani tego, ani tego, za to w zamian otrzymaliśmy ciekawostki na temat utworów i ich tekstów.

Podobnie jak cała masa innych serwisów i usług, Spotify nie zawsze podejmuje właściwe decyzje, ale nieustannie się zmienia. Wdrożono w ostatnich latach nowe interfejsy aplikacji na Windows, później na iOS i Androida, by w następnej kolejności odświeżyć te ostatnie i nadać im nowego układu z dolnym paskiem nawigacyjnym. W międzyczasie aplikację desktopową pozbawiono opcji wyświetlania tekstów piosenek. Stało się to w okolicach czerwca 2016 roku i początkowo stanowisko Spotify sugerwało, że są to tylko tymczasowe niedogodności dla użytkowników.

Teksty piosenek w Spotify zniknęły

Sytuacja stała się jasna w przeciagu następnych kilku tygodni - funkcja nie wracała, a komunikat o rozwiązaniu współpracy z musixmatch był gwoździem do trumny. Spotify zapewniało, że postara się jak najszybciej zmienić ten stan rzeczy i wprowadzi możliwość wyświetlania słów piosenek w nawet lepszy sposób, niż to było dostępne wcześniej. Na obietnicach się skończyło - w czerwcu 2017 roku tej funkcji nadal nie ma. Pod żadną postacią. No prawie...

Podejrzewam, że część z Was zauważyła już ich obecność (od kwietnia tego roku) w aplikacjach mobilnych. Behind the Lyrics, to zbiór dodatkowych, zakulisowych informacji na temat samego odtwarzanego kawałka, jak również zawartych w nim słów. Jak sama nazwa wskazuje, Behind the Lyrics znajdziemy "za" okładką albumu, z którego pochodzi utwór. Delikatny gest na ekranie dotykowym i wpatrzeni w ekran słuchając muzyki możemy dowiedzieć się czegoś więcej. Nie natrafiłem na wiele takich utworów, ale kilkukrotnie zdarzyło mi się poznać historię za kulisami. Nie wszystkim jednak taka funkcja odpowiada - na widok słów piosenki zsynchronizowanych z utworem ucieszyło się mnóstwo osób, lecz przełączanie się pomiędzy nimi, a ciekawostkami było już niemiłą niespodzianką.

Teksty piosenek w Spotify włączysz m. in. w SoundHound

Jest oczywiście sposób, by tekst piosenki był wyświetlany w miarę odtwarzania - po instalacji aplikacji SoundHound (do rozpoznawania muzyki) musicie połączyć obydwa konta, a wtedy stanie się to możliwe, lecz w drugiej, dodatkowej aplikacji. Podobnie sprawa wygląda z musixmatchCo na to Spotify?

Ciągle testujemy nowe możliwości, dodając i usuwając funkcje, tak by korzystanie z serwisu Spotify było jak najwygodniejsze. Chętnie poznamy Twoje zdanie. Swoją opinię możesz zamieścić w naszej Społeczności.

I na tym kończy się opowieść o jednej z najlepszych muzycznych funkcji wszechczasów.

Oby jednak to nie było ostatnie słowo.

Tymczasem możecie głosować na przywrócenie tekstów piosenek.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

muzykamuzyka onlineSpotify