Polska

Już trzy banki w Polsce zamykają firmowe konta za handel kryptowalutami

Grzegorz Ułan
Już trzy banki w Polsce zamykają firmowe konta za handel kryptowalutami
99

Firmy zajmujące się handlem kryptowalutami nie mają dobrze w Polsce, odkąd KNF i NBP wydały ostrzeżenie przed kryptowalutami rozpoczęła się cicha wojna z firmami trudniącymi się handlem wirtualnymi walutami.

Ostrzeżenie KNF i NBP było tylko początkiem i sygnałem dla banków w Polsce, by wszystkie mogły wypracować wspólne stanowisko i działanie zmierzające do regulacji na tym rynku. Potwierdzenie tego uzyskaliśmy na konferencji prasowej Związku Banków Polskich.

Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes ZBP:

Związek Banków Polskich popiera dotychczasowe apele nawołujące do ostrożności w inwestycjach w kryptowaluty i jest gotowy włączyć się do prac nad stworzeniem ewentualnych regulacji. W pełni podzielamy poglądy Narodowego Banku Polskiego oraz Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące różnych rodzajów ryzyka związanych z udziałem w obrocie kryptowalutami, w tym dotyczące braku powszechnej akceptowalności oraz możliwości utraty środków z powodu kradzieży lub defraudacji. Nie są to pieniądze emitowane przez bank centralny jakiegokolwiek państwa.

W zasadzie to rozpoczęło serię wypowiedzeń umów kont firm, które trudnią się handlem kryptowalutami. Zaczął Bank Zachodni WBK, potem Bank Pekao, a przed weekendem okazało się, że do tego grona dołączył mBank.

Co ciekawe, to nie pierwszy przypadek, jeśli chodzi o mBank. Na nasza skrzynkę trafił email z kantoru BitCan.pl, którego bank poinformował poprzez system transakcyjny o zamiarze wypowiedzenia umowy konta na początku stycznia, jednak pisemnie takiego wypowiedzenia jeszcze nie dostali. W tym czasie postarali się o opinię prawną związaną z masowym wypowiadaniem umów przez banki, z której wynika, że działalność takich kantorów nie uniemożliwia wywiązywania się przez banki z obowiązków nałożonych ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, a na co banki powołują się w przypadku wypowiadania umów.

Z całością opinii prawnej w tej sprawie, możecie zapoznać się pod tym linkiem (pdf).

Źródło: Bussiness Insider Polska.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu