Polska

A to ci niespodzianka! Od teraz ponad sto numerów kultowego Bajtka dostępne w Archive.org!

Kamil Świtalski
A to ci niespodzianka! Od teraz ponad sto numerów kultowego Bajtka dostępne w Archive.org!
6

Lubicie powracać do archiwalnych magazynów o komputerach i grach? Mam dla Was doskonałą wiadomość — ponad sto numerów kultowego Bajtka trafiło do biblioteki Archive.org!

Bajtek: magazyn komputerowy, którego nie trzeba przedstawiać żadnym starym wyjadaczom. Jego historia sięga 1985 roku — to jedno z pierwszych czasopism dla fanów komputerów które pojawiło się na polskim rynku. W drugiej połowie lat 80. krajobraz w tym temacie wyglądał zupełnie inaczej. Czasy w których komputer zagościł do każdego domostwa miały dopiero nadejść, interfejsy nie były tak przyjazne jak dziś, no i... co tu dużo mówić: były rzeczą dla największych zapaleńców. I to właśnie oni tworzyli i czytali czasopismo, które trafiło do bazy Archive.org!

Bajtek, Top Secret i spółka już dostępne w Archive.org

Kultowe polskie magazyny o komputerach i grach zasiliły bazę serwisu i można je tam teraz poczytać za darmo. To prawdziwy powrót do przeszłości: kiedy tylko trafiłem na tę bazę, zacząłem przeglądać losowe numery i... łatwo w tym przepaść. Kiedy ta świąteczna gorączka nareszcie opadnie to zatopię się w lekturze na znacznie dłużej, ale wszystkie tamtejsze niedoskonałości zamiast odpychać... działają wręcz przeciwnie. Przyciągają i intrygują, pokazują jak kiedyś wyglądała prasa i reklama. O tej drugiej już zresztą kiedyś pisałem: zobacz jak wyglądała kiedyś reklama gier w czasopismach!

Opasłą bazę archiwalnych numerów Bajtka znaleźć możecie pod tym linkiem. Miłej lektury!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu