Motoryzacja

A3 w wersji sedan, oto nowa najtańsza limuzyna w ofercie Audi

Kamil Pieczonka
A3 w wersji sedan, oto nowa najtańsza limuzyna w ofercie Audi
3

Audi zaprezentowało nowy model A3 w wersji Sportback (hatchback) na początku marca. Teraz do oferty dołączy również sedan, który będzie najmniejszą limuzyną w ofercie niemieckiego producenta.

Audi A3 w wersji sedan jest nieco większe

Audi A3 to samochód bazujący na nowej platformie koncernu VAG, która została zaprezentowana podczas premiery Volkswagena Golfa 8. generacji. W związku z tym oferuje szereg nowych technologii, nie tylko w kwestii bezpieczeństwa, ale również jednostek napędowych. To wszystko jednak wiemy już od premiery Sportbacka, nie oznacza to jednak, że sedan nie wprowadza żadnych zmian. Audi A3 w tej wersji jest nieco większe, dłuższe o 40 mm (ma dokładnie 4,5 metra), szersze o 20 mm oraz wyższe o 10 mm, dzięki temu podobno pasażerom na tylnej kanapie jest nieco luźniej. Większy jest też bagażnik, ma 425 litrów, zamiast 380 litrów w hatchbacku.

Na pierwszy rzut oka w stylistyce dużych różnic nie ma, ale Audi chwali się drobnymi zmianami w aerodynamice, które sprawiają, że współczynnik oporu Cx dla tego modelu to zaledwie 0,25. To wszystko w połączeniu z oszczędniejszymi silnikami, ma zaowocować niższym zużyciem paliwa. W pierwszej kolejności w ofercie pojawi się model 35TFSI wyposażony w silnik 1.5 TSI wyposażony w manualną (6 biegów) lub automatyczną (7 biegów) skrzynię biegów. W tej drugiej wersji posiada instalację miękkiej hybrydy, która może dorzucić nawet 50 Nm momentu obrotowego. Później do oferty dołączy silnik 1.0 TSI (30TFSI) o mocy 110KM oraz mocniejszy model z silnikiem 2.0 TSI o mocy 240 KM. Jeśli zaś chodzi o jednostki wysokoprężne, najpierw dostępny będzie model 35TDI z silnikiem 2.0 TDI o mocy 150 KM, który uzupełniony zostanie później o nieco słabszą jednostkę o tej samej pojemności i mocy 116 KM.  Audi planuje też mocniejsze modele S3 (2.0 TSI, 306 KM) oraz RS3 (2,5 litrowy silnik o mocy ponad 400 KM).

Audi A3 Sedan z bogatym wyposażeniem

W środku nie ma żadnego zaskoczenia, w standardzie mamy cyfrowe zegary z wyświetlaczem o przekątnej 10,25 cala, a w wyższych wersjach wyposażenia o przekątnej 12,3 cala, który uzupełnia wyświetlacz środkowy o przekątnej 10,1 cala. Wnętrze wygląda tak samo jak w wersji Sportback i nie ma się tutaj za bardzo nad czym rozpisywać, w wyższych wersjach wśród dostępnych materiałach pojawia się skóra i alcantara. W kwestii systemów bezpieczeństwa w standardzie mamy system awaryjnego hamowania w razie wykrycia przeszkody lub pieszego, ostrzeżenia o ruchu poprzecznym czy adaptacyjny tempomat.

System inforozrywki posiada własny modem LTE, dzięki czemu mamy stały dostęp do internetu i szeregu dodatkowych usług takich jak np. informacje o natężeniu ruchu na wbudowanych mapach. Audi pozwala też na stworzenie lokalnego hotspota WiFi dla pasażerów, wspiera Android Auto oraz Apple Car Play, a posiadacze smartfonów z systemem Google mogą ich użyć jako kluczyka do samochodu. Polski cennik Audi A3 Sedan powinien pojawić się w najbliższych dniach. Różnica w cenie w porównaniu do hatchbacka będzie zapewne symboliczna.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu