Google

Asystent Google w Mapach wkrótce po polsku! To smartfony są teraz najważniejsze

Konrad Kozłowski
Asystent Google w Mapach wkrótce po polsku! To smartfony są teraz najważniejsze
84

Korzystając z okazji i trwających właśnie w Barcelonie targów MWC, Google ogłosił swoje zamiary i plany związane z Asystentem Google. Chyba nikogo nie dziwi, że dotyczą przede wszystkim telefonów komórkowych, a co istotniejsze - jedna z nowości lada moment powinna trafić do Polski.

Asystent Google jest w Polsce oficjalnie od ponad miesiąca. Po 4 tygodniach jego obecności nad Wisłą, zapytałem Was czy nadal z niego korzystacie i dodałem od siebie, że są sytuacje, w których sprawdza się znakomicie, lecz w innych najlepiej jest sięgnąć po angielską wersję językową Asystenta. Jednak w pierwszej grupie czynności na pewno znajdują się odczytywanie powiadomień i dyktowanie SMS-ów/wiadomości na WhatsApp, co wcześniej w ogóle nie było możliwe ze względu na brak możliwości zinterpretowania języka polskiego przez Asystenta. Wszystko uległo zmianie, a wkrótce Asystent Google pojawi się w jeszcze jednym, bardzo lubianym przez użytkowników miejscu.

Asystent Google po polsku w Mapach Google

Oficjalny post Google dotyczący przyszłości Asystenta nie wymienia wprost języka polskiego, ale pada następujące zdanie: W nadchodzących tygodniach wprowadzimy Asystenta do Map Google we wszystkich językach Asystenta na smartfonach. W naszej ocenie oznacza to, że polscy użytkownicy Asystenta i Map Google powinni otrzymać tę funkcję w niedalekiej przyszłości. Poprosiliśmy polski oddział Google o komentarz w tej sprawie, gdy tylko go otrzymamy, zaktualizujemy nasz materiał.

Zobacz też:

Polecamy: Kulisy powstawania polskiego Asystenta Google

Czego można spodziewać się po Asystencie Google w Mapach? Anglojęzycznym użytkownikom pomaga on w bezdotykowym wyznaczaniu trasy do wskazanych lokalizacji, wykonywać połączenia telefoniczne i sterować odtwarzaniem muzyki. Co ciekawe, Google odnotowało - od momentu integracji Asystenta z Mapami - 15-krotny wzrost liczby zapytań o wysłanie wiadomości SMS i ich odczytywanie w porównaniu do wcześniejszego okresu, gdy możliwości Asystenta były bardziej ograniczone.

Asystent Google w Wiadomościach SMS - kiedy w Polsce?

 

Google zapowiedziało także bardziej ścisłą integrację Asystenta Google z aplikacją Wiadomości odpowiedzialną za obsługę SMS-ów. Jak na razie wszystkie nowości wymienia się w kontekście języka angielskiego, ale już teraz działają one na wyobraźnię, a skoro Asystent Google już jest w Polsce, to nie powinniśmy na nowość czekać zbyt długo. Na marginesie warto dodać, że niektóre z nowych nich, czasem w nieco innej postaci, były dostępne w komunikatorze Allo od Google, który został zamknięty.

Dzięki nowym funkcjom, Asystent Google będzie mógł wewnątrz konwersacji podać więcej informacji na temat restauracji, filmów (w kinach) czy pogody - wszystko na podstawie historii rozmowy. Wiadomości będą korzystać z algorytmów AI aktywnych lokalnie na telefonie, by móc podpowiedzieć użytkownikowi potrzebne mu informacje i odpowiedzi. Wszystkie sugestie są widoczne tylko dla nadawcy, zanim zdecyduje się on na wysłanie jej pozostałym uczestnikom konwersacji.

Asystent Google na innych platformach

Do nich należą Android Go i KaiOS, którego popularność rośnie w takich krajach jak Indonezja, Meksyk czy Brazylia. Obydwa systemy napędzają oczywiście urządzenia budżetowe, ale Asystent Google jest obecny nie tylko tam, lecz także na zwykłych telefonach komórkowych (tzw. feature phone). Google planuje udostępnić deweloperom narzędzia, dzięki którym możliwe będzie stworzenie Akcji na Androidzie 9 Pie (edycja Go) oraz na KaiOS, dzięki czemu dodatkowe funkcje pojawią się na tańszych smartfonach i telefonach.

Google nie zapomniało wspomnieć o drobnym sukcesie, który łatwo jest przeoczyć. Coraz więcej smartfonów posiada na obudowie dedykowany przycisk Asystenta Google, który aktywuje go w mgnieniu oka - przyciski pojawiły się między innymi na nowych modelach Nokia.

Oczywiście MWC to impreza iście mobilna, więc nowości Google dotyczą właśnie tych platform, ale generalny ruch firmy w kierunku globalnego rozwoju Asystenta Google poprzez już istniejącą bazę użytkowników Androida jest coraz bardziej zauważalny. Pamiętamy też polską premierę, w ramach której nie otrzymaliśmy Asystenta na głośnikach Google Home czy telewizorach z Android TV.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu