Asus NovaGo TP370QL to pierwszy laptop z procesorem ARM. Osoby, które miały okazję chwilę się nim pobawić miały mieszane wrażenia. Ale jest już bardziej szczegółowy test.
Od momentu ogłoszenia współpracy Qualcomm i Microsoftu, dużym zainteresowaniem cieszą się realne możliwości będących jej efektem maszyn. Dziennikarze, którzy spędzili z notebookiem Asus NovaGo kilka minut lub kilka godzin dzielili się subiektywnymi spostrzeżeniami, czy informacjami o zauważonych błędach. Warto pamiętać, że finalna wersja tego produktu trafi na rynek dopiero na początku przyszłego roku. Sprawdzany model był więc prototypem zarówno jeżeli chodzi o sprzęt jak i oprogramowanie. Tym samym część zauważonych problemów będzie jeszcze usunąć.
Okazuje się jednak, że redakcja ultrabookreview miała okazję spędzić z tym Asusem na tyle dużo czasu, by przeprowadzić całkiem sporo testów. Udało się z tego stworzyć całkiem obszerną recenzję. Sprawdzana była kosztująca 600 dolarów wersja z 4 GB RAM i dyskiem 64 GB.
Sposób działania oprogramowania jest jedną z zagadek Windows na ARM. Być może dlatego na premierę takich urządzeń jeszcze poczekamy. Osobie przeprowadzającej testy udało się uruchomić takie popularne testy jak 3DMark, Geekbench, PassMark czy Cinebench. Działały też takie aplikacje jak Office, Photoshop, a nawet kilka starszych gier. Kilkukrotnie pojawia się jednak zastrzeżenie, że mamy do czynienia z wersją przedprodukcyjną i nie każdy program będzie działał poprawnie. Warto zauważyć, że twórcy aplikacji mogą wybrać jedną z dwóch dróg. Albo dostosują swoje produkty do emulacji obsługiwanej przez system. Albo napiszą je od nowa tak, by działały optymalnie na Windows dla ARM.
Wyniki benchmarków - do czego można to porównać?
Przejdźmy jednak do wyników testów. Porównanie osiągów w 3DMark (Sky Dive 1692, 11 Graphics- 786) czy Cinebench (11.5 – 1,5) nie pozostawia złudzeń. Snapdragon 835 i jego Adreno 540 plasują się nieco ponad najtańszymi konstrukcjami Atom i Pentium N (obecnie już Pentium Silver). I trochę poniżej Core Y (określanych też jako Core m). Takich osiągów można się było spodziewać i zdecydowanie Asus NovaGo i mu podobni najszybszy nie jest. Nawet gdy pominiemy kwestię emulacji, która przecież nie zawsze będzie konieczna.
Nie dziwi więc nastawienie twórców tego sprzętu na inne kwestie, takie jak „Always Connected” czy, przede wszystkim, bardzo długie działanie na baterii. Autor recenzji dostrzega, że NovaGo wyłącza się dopiero po ok. 15 godzinach odtwarzania filmu w Full HD. Bez względu na obciążenie pozostaje przy tym raczej chłodny na obudowie. Produkt Asusa ma też dobrej jakości ekran. Jest też płaski i stosunkowo lekki, jednak w większości wykonany z plastiku. Jeszcze lżejszy i zbudowany z lepszych materiałów ma być HP Envy X2, ale on pewnie będzie droższy.
Przyjęcie nowych laptopów wciąż jest zagadką. Z pewnością będą one musiały konkurować z Chromebookami. Będą się też starały jak ognia unikać porównań z netbookami. Mają w tym pomóc stylowe konstrukcje oraz obecność modemu LTE zapewniający nieprzerwany dostęp do internetu. Pytanie jednak, co uda się poprawić, zanim sprzęt trafi na półki sklepów i na ile realnie zainteresują one użytkowników?
Źródło: ultrabookreview
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu