Motoryzacja

Aston Martin DBS Superleggera Volante z V12 pod maską, na pohybel elektrykom

Kamil Pieczonka
Aston Martin DBS Superleggera Volante z V12 pod maską, na pohybel elektrykom
4

Aston Martin od lat słynie z szybkich samochodów, wystarczy wspomnieć, że w tym roku minie 60 lat od wygranej auta tego producenta w słynnym, dwudziestoczterogodzinnym wyścigu LeMans. Nie inaczej jest w przypadku najnowszego modelu DBS Superleggera Volante, który będzie najszybszym kabrioletem w historii marki.

Aston Martin DBS Superleggera Volante z V12 pod maską

O ile nie mam nic do elektrycznych samochodów, które też potrafią być szybkie, o tyle cieszę się, że tradycyjna motoryzacja ma się jeszcze czym pochwalić. Astron Martin DBS Superleggera w wersji coupe zadebiutował już jakiś czas temu, ale wersja kabrio oznaczona jako Volante wygląda jeszcze lepiej i bije kolejne rekordy. A skoro o nich mowa, to pod maską znajdziemy podwójnie doładowany benzynowy silnik o pojemności 5.2 litra i mocy 725 KM przy 6500 RPM oraz oferujący 900 Nm momentu obrotowego w zakresie od 1800 do 5000 RPM. Motor połączony z ośmiostopniowym automatem katapultuje auto do prędkości 100 km/h w 3,6 sekundy, a 160 km/h osiąga po kolejnych niewiele ponad 3 sekundach.

Prędkość maksymalna to 340 km/h i można ją osiągnąć nawet przy otwartym dachu (choć pewnie w słuchawkach ;-)). Wszystko za sprawą nieco przeprojektowanego nadwozia, szczególnie z tyłu, które zwiększa docisk tylnej osi. Ten wynosi nawet 177 kg, czyli tylko 3 kg mniej niż w wersji coupe. Jeśli zaś chodzi o sam dach, to jest on miękki, rozkłada się w 14 sekund, a chowa w 16 sekund i może to robić w ruchu, przy prędkości nie większej niż 50 km/h.

Jak przystało na auto sportowe mamy tutaj niemal idealny rozkład mas pomiędzy osiami, dzięki przesunięciu silnika zamontowanego z przodu jak najbliżej środkowej części nadwozia. Jednostka robi spore wrażenie i charakteryzuje się świetną elastycznością. Przyśpieszenie od 80 km/h do 160 km/h na czwartym biegu trwa zaledwie 4,2 sekundy. Dzięki zastosowaniu włókna węglowego udało się także zachować sztywność nadwozia, względem wersji coupe z normalnym dachem. To spore osiągnięcie, które pozwoliło też na utrzymanie świetnych osiągów.

Aston Martin DBS Superleggera Volante - cena

Trzeba jednak pamiętać, że Aston Martin DBS Superleggera Volante to przede wszystkim auto typu Gran Turismo, które wręcz zachęca do pokonywania kolejnych kilometrów w bardzo komfortowych warunkach. Kabina wykończona jest skórą i alcantarą, a sportowego charakteru dodają wstawki z włókna węglowego. Nie zapomniano też o najnowszych systemach bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy. Znajdziemy tutaj między innymi kamerę cofania, bezkluczykowy dostęp, ekran systemu inforozrywki o przekątnej 8 cali z nawigacją i obsługę Bluetooth.

DBS Superleggera Volante trafi do pierwszych klientów w trzecim kwartale bieżącego roku, czyli w sam raz na letnie wyprawy, gdzie kabriolet z pewnością się przyda. Cena bazowej wersji została ustalona na 295 500 euro, czyli około 1,3 mln PLN, to nieco ponad 100 000 PLN więcej niż za wersję coupe z sztywnym dachem. Chętni mogą składać już zamówienia.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu