Kalendarium

Asterix i początki Internetu

Maciej Sikorski
Asterix i początki Internetu
Reklama

Muhammad Ali to legendarna postać, jeden z najbardziej znanych bokserów w historii tego sportu. Pierwszą zawodową walkę Ali stoczył 29 października 19...

Muhammad Ali to legendarna postać, jeden z najbardziej znanych bokserów w historii tego sportu. Pierwszą zawodową walkę Ali stoczył 29 października 1960 roku - wygrał i przez kilkanaście kolejnych lat siał postrach w ringu. W dzisiejszym Kalendarium poświęcę uwagę jeszcze dwóm znanym postaciom.

Reklama

Asterix, czyli żal piratów

Niedawno w wolnej chwili obejrzałem po raz kolejny Dwanaście prac Asteriksa - ta seria zawsze poprawia humor, choć jednocześnie od lat nie mogę zrozumieć, dlaczego piratów prześladuje w tym uniwersum tak duży pech. Czasem aż żal patrzeć. Wspominam o tym dzisiaj, ponieważ to 29 października wydano pierwszy komiks o przygodach dzielnego Gala. był rok 1959, a historia rysunkowa pojawiła się w magazynie Pilote. Dwa lata później komiks pojawił się już jako osobny album. Tak zaczęła się droga bardzo znanego bohatera kultury masowej, który w towarzystwie Obeliksa, Idefiksa oraz z porcją magicznego napoju przygotowanego przez Panoramiksa, przemierza świat i pobudza wyobraźnię kolejnych pokoleń. Nierzadko wyśmiewa też absurdy naszej rzeczywistości. Po zapoznaniu się z treścią 12 prac przy każdej wizycie w urzędzie w głowie może dzwonić zdanie: Chodzi o zwykłą administracyjną formalność…

Najstarszy astronauta

Pamiętacie film Kosmiczni kowboje? A zastanawialiście się kiedyś ile lat miał najstarszy człowiek, który wybrał się w przestrzeń kosmiczną? W roku 1998 na pokładzie wahadłowca Discovery lot odbył John Glenn. Miał wówczas 77 lat i to właśnie on jest rekordzistą. Glenn to żywa legenda - przez ćwierć wieku zasiadał w amerykańskim Senacie, ale nie to uczyniło go sławnym - kariera polityczna była raczej następstwem wcześniejszych wyczynów. Amerykanin urodzony w roku 1921 był pilotem podczas II wojny światowej i wojny koreańskiej, potem ukończył studia i został pilotem oblatywaczem. Pod koniec lat 50. XX wieku został członkiem programu Mercury, którego celem było wyniesieni astronautów na orbitę okołoziemską. Na początku roku 1962 jako pierwszy Amerykanin wykonał lot orbitalny i mimo problemów technicznych powrócił na ziemię. Lot nie trwał zbyt długo (niecałe 5 godzin), ale to wystarczyło, by Glenn został bohaterem narodowym. Niedługo później zrezygnował z lotów, by powrócić w przestrzeń kosmiczną po 36 latach. Niezły wyczyn.

Spore osiągnięcie ARPANETu

Advanced Research Projects Agency Network, czyli ARPANET to zagadnienie zasługujące nie tylko na osobny wpis, ale na całą ich serię. Wszak mówimy o projekcie, który przyczynił się do powstania Internetu, zapewniającego nam dzisiaj pracę, rozrywkę i łatwą komunikację. Nie ma co ukrywać, że u podstaw przedsięwzięcia leżał wyścig zbrojeń i potrzeba tworzenia nowoczesnych technologii, ułatwiających Amerykanom konkurowanie ze ZSRR. Od chwili zainicjowania systemu do powstania Internetu, który został wydzielony ze struktur ARPANET minęło sporo czasu, wszystko nie wydarzyło się w jednym roku czy nawet w jednej dekadzie. Dlaczego dzisiaj o tym piszę? Ponieważ 29 października 1969 roku za pośrednictwem ARPANET wysłano pierwszą wiadomość. Miało ją stanowić słowo login, ale po dwóch literach system padł. Godzinę później udało się zrealizować plan.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama