Polska

Łódź najbardziej zakorkowanym miastem w Europie. Nieco lepiej jest w Warszawie

Tomasz Popielarczyk
Łódź najbardziej zakorkowanym miastem w Europie. Nieco lepiej jest w Warszawie
5

Polskie miasto otrzymało niechlubny tytuł najbardziej zakorkowanego w Europie. Średnio czas podróży jest tutaj wydłużony o aż 51 proc.

Jak wynika z raportu TomTom Traffic Index 2017 Łódź jest najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce oraz w całej Europie. Co szczególnie istotne, zdobywa ten tytuł już drugi raz z rzędu. Wyraźnie pokazuje to, że nikt specjalnie nie przejmuje się zaistniałą sytuacją. A szkoda, bo kierowcy w Łodzi mogą spodziewać się wydłużenia czasu podróży średnio o 51 proc., a podczas wieczornych godzin szczytu o nawet 88 proc. W skali roku daje to dodatkowe 178 godzin w samochodzie (dodatkowy czas podróży w godzinach szczytu w porównaniu do godziny gdy na drodze nie ma zatorów, pomnożony przez 230 dni roboczych w roku).

Zauważalnie lepiej sytuacja wygląda w Warszawie. W zeszłym roku była ona drugim najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce, a obecnie znajduje się na czwartym miejscu. Drugie miejsce zajmuje natomiast Lublin. Trzeci jest Kraków, a piąty - Wrocław. W porównaniu z rokiem 2016 tylko w trzech polskich miastach zanotowano poprawę: Łodzi, Warszawie oraz Szczecinie. Sytuacja pogorszyła się natomiast w Lublinie, Krakowie, Trójmieście, Białymstoku, Bielsku-Białej i Katowicach. Andrzej Markowski, psycholog ruchu drogowego tłumaczy:

Łódź staje się centrum komunikacyjnym i logistycznym naszego kraju. To tutaj krzyżują się autostrady A1 i A2. Miasto jest atrakcyjnym punktem dla wielu firm logistycznych. To może być jedna z przyczyn wzmożonego ruchu i zatłoczenia na tym obszarze.

Raport przygotowano w sumie dla 390 miast z 48 krajów i 6 kontynentów. Oparto go na 19 bilionach pomiarów, które dokonywane są już od dziewięciu lat. Ogółem pokazuje on, że od 2008 roku poziom zakorkowania na całym świecie wzrósł o 23 proc. Kolejny raz pierwsze miejsce w rankingu globalnym zajmuje Mexico City, gdzie średnio podróż trwa o 66 proc. dłużej (w wieczornych godzinach szczytu nawet 101 proc.). Dramatycznie sytuacja wygląda też w Bangkoku, Jakarcie, Chongqinq oraz Bukareszcie. Łódź zamyka pierwszą piątkę najbardziej zakorkowanych miast na świecie.

Poszczególne rankingi zamieszczamy poniżej.

Najbardziej zakorkowane miasta na świecie

Najbardziej zakorkowane miasta w Europie

Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Polskakorkitomtom