Ciekawe strony

Are you a human? Koniec z wielokrotnym wpisywaniem bełkotu!

Kamil Mizera
Are you a human? Koniec z wielokrotnym wpisywaniem bełkotu!
Reklama

Ile człowiek w dzisiejszych czasach musi się natrudzić, aby udowodnić, że jest żyjącą i czasami myślącą osobą, a nie botem do spamowania bezsensownymi...


Ile człowiek w dzisiejszych czasach musi się natrudzić, aby udowodnić, że jest żyjącą i czasami myślącą osobą, a nie botem do spamowania bezsensownymi ofertami. Do weryfikacji tego, że istniejemy i oddychamy serwisy różnego typu, charakteru i rozmiaru wykorzystują często CAPTCHA, czyli weryfikację naszego człowieczeństwa za pomocą ciągu liter i cyfr widocznych na obrazku, które należy osobiście wpisać w formularz. Nie cierpię CAPTCHA.

Reklama

Nie wiem, jak Wy, ale do szewskiej pasji doprowadza mnie zastanawianie się, co artysta miał na myśli. Zwykle liczby i słowa te są nieczytelne, za małe, albo zapisane taką czcionką, że więcej ma ten cały proces wspólnego ze zgadywanką niż weryfikacją. Aby jednak nie było za łatwo, słowa są powyginane, poprzekreślane i generalnie zamazane. Często muszę odświeżać obrazek parokrotnie nim w końcu kapnę się, co na nim jest napisane. Nie wiem, czy ten system ma na celu oprócz testowania naszego człowieczeństwa testować również naszą cierpliwość i rozciągliwość pulsującej na czole żyłki?

Wiem, jakaś weryfikacja musi być. I tutaj z pomocą przychodzi zupełnie nowy sposób: PlayThru. Jest to świetna alternatywa dla CAPTCHA, która spełnia tę samą rolę, ale przynajmniej nie doprowadza do szewskiej pasji. Zamiast sprawdzać nasze ludzkie przymioty poprzez badanie bystrości naszego wzroku i umiejętności odgadywania literek, PlayThru oferuje nam króciutką grę. Na przykład mamy pole do obsiania i musimy wybrać te elementy spośród podanych, które nam pasują. A więc marchewka, a nie piłka do nogi. Lub musimy zaparkować sportowy samochód na parkingu. Krótko mówiąc PlayThru sprawdza, że jesteśmy ludźmi przez to, że potrafimy myśleć.


PlayThru do serwowania weryfikacyjnych gierek wykorzystuje Javę, Flasha i HTML5 i samo wykrywa rodzaj przeglądarki użytkownika, aby zaserwować mu odpowiednią wersję. PlayThru działa z Wordpressem, HTML5, PHP, ale również w środowisku mobilnym: na Androidzie i iOSie (rzeczywiście działa bez zarzutu na iOSie).

Mam nadzieję, że PlayThru stanie się rzeczywistą alternatywą dla obecnych sposobów weryfikacji opartych na literach i cyfrach. Najwyższa pora. Wprawdzie można zarzucić temu nowemu systemowi, że trzeba dokonać kilku czynności podczas jednej „rozgrywki”, ale naprawdę nie zajmuje to więcej niż kilka sekund czasu, a przynajmniej nie tracimy czasu na rozważanie, co jest napisane, ani nerwów przy kolejnym odświeżaniu obrazka.

A Wy, Drodzy Czytelnicy, co myślicie o PlayThru, wymiecie CAPTCHA?

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama