Ciekawe strony

Readlists - ciekawa, oparta na Readability platforma do konwertowania wielu stron www jednocześnie na e-gazetę dla Kindle'a

Tomasz Popielarczyk
Readlists - ciekawa, oparta na Readability platforma do konwertowania wielu stron www jednocześnie na e-gazetę dla Kindle'a
1

Twórcy Readability ruszają z nowym projektem. Inicjatywa nosi nazwę Readlists, a jej główną funkcją ma generowanie list artykułów, a następnie przekształcanie ich w ebooka ze spisem treści, którego możemy zapisać lub wysłać na czytnik. Brzmi interesująco? To nie wszystko - zamiast tworzyć własne rea...

Twórcy Readability ruszają z nowym projektem. Inicjatywa nosi nazwę Readlists, a jej główną funkcją ma generowanie list artykułów, a następnie przekształcanie ich w ebooka ze spisem treści, którego możemy zapisać lub wysłać na czytnik. Brzmi interesująco? To nie wszystko - zamiast tworzyć własne readlists możemy skorzystać z tych publikowanych przez innych użytkowników, a także wzajemnie je sobie udostępniać.

Readlists to świetny sposób na dotarcie do interesujących artykułów w sieci. Serwis łączy bowiem w sobie nie tylko zalety Readability, czyli tradycyjnego digesta (z pewnymi unikatowymi funkcjami), ale też jest namiastką serwisu społecznościowego, w którym użytkownicy mogą dzielić się swoimi listami fajnych i wartościowych treści.

Usługa jest w pełni zintegrowana z Readability, a więc, żeby z niej skorzystać musimy się zalogować za pomocą swoich danych do serwisu. Wówczas otrzymamy możliwość kreowania naszych własnych list. Robimy to w sposób banalnie prosty, korzystając z dużego, brązowego przycisku w prawym górnym rogu. Wówczas zobaczymy intuicyjny formularz, którego centralną część stanowi właśnie lista artykułów. Dodajemy tutaj swoje pozycje, wklejając po prostu linki. Moduł sam pobierze tytuł i opis artykułu, które oczywiście możemy też potem edytować samodzielnie. Na sam koniec dodajemy tytuł i opis readlisty (ewentualnie możemy też uszeregować naszą listę wedle preferencji). W ten sposób utworzony projekt można udostępnić znajomym w serwisach społecznościowych, wysłać komuś na maila (dzięki publicznemu odnośnikowi), zamieścić na naszym blogu (twórcy udostępnili generator kodu html, lecz niestety zauważalny jest tutaj problem z wyświetlaniem polskich znaków diakrytycznych...) lub po prostu pobrać/wysłać na czytnik w formacie EPUB.

 Wygenerowany w ten sposób ebook bazuje na silniku Iris, z którego korzysta Readability. Otrzymujemy zatem identyczną formę, jak na ekranie komputera, z tym wyjątkiem, że skrypt generuje też spis treści artykułów (zupełnie tak, jakbyśmy subskrybowali gazetę na Kindlu), zatem przeskakiwanie pomiędzy nimi jest proste i przyjemne. Sam korzystam z Readability od dłuższego czasu przede wszystkim ze względu na nieocenioną funkcję przesyłania artykułów na Kindle'a i nigdy nie miałem problemów z niepoprawną konwersją lub błędami podczas odczytywania "właściwej" treści strony.

Readlists to wspaniały pomysł na spopularyzowanie Readability. Każdy z nas chyba zna ten ból, gdy trafia na interesujący artykuł w sieci, ale wszechobecne reklamy, kolorowe i migające bannery go rozpraszają. Wówczas konwersja na bardziej przystępną formę jest wspaniałym udogodnieniem. Już nie wspomnę o możliwości puszczenia tego na czytnik ebooków, a następnie dokończenia lektury w parku czy na plaży.

Powyżej zamieszczam przykładową readlistę. Nie zapomnijcie pochwalić się swoimi, kiedy już przetestujecie Readlists. Ciekawych i wartościowych treści nigdy za wiele! ;)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

KindleDigestReadability