Praca w IT

Zwolnienia w IT po polsku. Firma podstępem wyrzuciła 200 osób

Grzegorz Ułan
Zwolnienia w IT po polsku. Firma podstępem wyrzuciła 200 osób
0

Ostatnio regularnie słyszymy o dużych zwolnieniach w branży IT, o których to informacje docierają do nas zza granicy. Niestety słychać już o nich też w naszym kraju i co gorsza przeprowadzone są one w kiepskim stylu.

Sama wiadomość o zwolnieniu z pracy, zwłaszcza dla długoletniego pracownika to bardzo zła wiadomość, warto więc podejść do tej kwestii z dużą empatią, no i z poszanowaniem obowiązujących przepisów w tym zakresie. Zabrakło jednak tego w firmie z branży technologicznej - Aptiv Services Poland w Krakowie, która to zwolniła ponad 200 osób za pomocą wiadomości e-mail.

Z informacji uzyskanych w tej sprawie przez posłankę Darię Gosek-Popiołek wynika, iż grupa pracowników dostała zaproszenie na spotkanie w formule telekonferencyjnej, które odbyło się w miniony poniedziałek o 11:50. Krótko po jego rozpoczęciu otrzymali na swoją pocztę e-mail zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy dla firmy Aptiv Services Poland S.A., do tego dowiedzieli się jednocześnie, że mają zaledwie kilkadziesiąt minut na spakowanie swoich rzeczy z biura i jego opuszczenie.

Sprawa trafiła już do Głównego Inspektoratu Pracy, gdyż forma takiego zwolnienia grupowego mogła nie być zgodna z obowiązującym prawem. Daria Gosek-Popiołek:

Zgodnie z przepisami, w przypadku zwolnień grupowych pracodawca ma obowiązek poinformować o tym związki zawodowe działające w firmie, a w razie ich braku - poinformować i skonsultować proces zwolnień z przedstawicielami pracowników. Zaskoczenie pracowników oznaczać może, że pracodawca nie dopełnił tego obowiązku.

Według relacji byłych już pracowników Aptiv, zaskoczenie to mało powiedziane, są całą sytuacją zawiedzeni, wyrażają też współczucie współpracownikom, którzy zostali w firmie, która nie szanuje pracowników.

Źródło: Naszemiasto.pl/Wirtualna Polska.
Stock Image from Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news