Apple

Mniejszy Apple Watch z większą baterią? Apple ma na to ciekawy pomysł

Krzysztof Rojek
Mniejszy Apple Watch z większą baterią? Apple ma na to ciekawy pomysł
3

Seria Apple Watch może niedługo doczekać się największej zmiany w swojej historii, a to wszystko dzięki nowemu sposobowi generacji haptycznej informacji zwrotnej.

Jeżeli kiedykolwiek widzieliście wnętrze smartfona bądź smartwatcha, to zapewne wiecie, że jest tak wszystko oprócz dużych ilości wolnego miejsca. Każdy moduł, czy mówimy tu o kamerach, baterii czy płycie głównej, zajmuje cenne miejsce, więc ostateczny wygląd i funkcje urządzenia są wypadkową pewnego kompromisu. Dlatego też każdy milimetr miejsca się liczy, jeżeli firma chce zapewnić konsumentom to, czego chcą. Tym czymś są coraz mocniejsze smartfony i smartwatche w coraz bardziej smukłych obudowach. Apple właśnie wpadło na pomysł, jak nie naginając praw fizyki zapewnić w swoich urządzeniach nieco więcej miejsca.

W Apple Watch będzie wibrowała.. bateria?

Jeżeli dotykamy ekranu w iPhone czy Apple Watch, delikatnie zawibruje on, dając nam znać, że komenda została zarejestrowana. Taka informacja zwrotna jest dla wielu osób kluczowa do komfortowego korzystania z urządzenia. W sprzętach Apple za wibracje odpowiada specjalny, mały silniczek, nazywany Taptic Engine. Jeżeli zobaczycie na render, zobaczycie, że zajmuje on całkiem sporo miejsca wewnątrz zegarka.

Przez lata Apple Watch praktycznie nie zmienił swojego designu, między innymi właśnie ze względu na to, że jakakolwiek zmiana w tym wypadku znacznie wpłynęłaby na możliwości urządzenia. Jednak ostatnio Apple opatentowało technologię, która może pozwolić zwolnić w środku nieco miejsca i zmienić tym samym wygląd zegarka, chociażby znacznie go odchudzić. Firma ma bowiem plan zastąpić Taptic Engine czymś, co w dokumentacji nazywa się "Haptic Device with a Moving Battery Element". Dalsze wyjaśnienia tego pomysłu sugerują, że do wytworzenia wibracji wykorzystana zostanie... sama bateria, bądź też jakaś jej część. Dzięki temu firma chce upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Jeżeli uda się im wprowadzić takie zmiany, możliwe będzie zwiększenie pojemności baterii bez zwiększania rozmiarów (grubości) zegarka, bądź też odchudzenie całości bez kosztów po stronie czasu działania na jednym ładowaniu. W dokumencie patentowym możemy przeczytać, że:

Urządzenie haptyczne może zawierać element baterii połączony z wyświetlaczem, element magnetyczny i zespół cewki zbudowany w celu wywoływania ruchu oscylacyjnego elementu baterii równolegle do wyświetlacza i wytworzenia haptycznego sygnału wyjściowego

Oczywiście, jak do wszystkich patentów, także do tego trzeba podejść z rozsądną dozą sceptycyzmu. Pomysł jest bowiem ciekawy, ale wiąże się z wieloma potencjalnymi problemami, jak chociażby wpływ takich częstych ruchów oscylacyjnych na samo ogniwo i jego trwałość. Niemniej, jest to póki co największa szansa na zmianę designu serii.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu