Apple

Apple wyrzuca Qualcomm że swoich telefonów?

Krzysztof Rojek
Apple wyrzuca Qualcomm że swoich telefonów?
4

Apple niedawno podpisało umowę z Qualcommem odnośnie wieloletniej współpracy. Firma miała dostarczać modemy 5G do produktów z logiem jabłka. Jednak ostatnie ruchy firmy mogą świadczyć, że ci chcą tworzyć własne modemy.

Powiedzieć, że Apple mocno waży swoje ruchy, jeżeli chodzi o zmiany w swoim sprzęcie, to jak nie powiedzieć nic. Jeżeli firma wdraża jakąś technologię, to bardzo rzadko jest to rynkowa nowość. Dużo częściej mówimy tu o czymś, co na rynku znane jest już od lat i co Apple po prostu "przerobiło" na swoją modłę. Bycie zawsze "spóźnionym na imprezę" nie oznacza jednak niczego złego. Ba, ostatnia premiera, czyli SoC Apple M1 pokazało, że często warto poczekać, by wyprodukować dojrzały produkt. Dlatego też, jeżeli chodzi chociażby o 5G, Apple dołączyło do grona producentów z urządzeniami obsługującymi tę technologię dopiero niedawno. Jednak wydaje się, że firma nie jest do końca zadowolona z rezultatów, ponieważ od przyszłego roku w tym aspekcie nastąpi fundamentalna zmiana.

Apple żegna Qualcomm, samo wyprodukuje modemy 5G

W pierwszych iPhone'ach, które mogą łączyć się z siecią 5 oczywiście zastosowano SoC Apple, ale modem łączności Amerykanie muszą już kupować. Wcześniej korzystali z technologii Intela, a w przypadku modemu 5G kupili go od innego rynkowego hegemona - Qualcommu. Dwie firmy podpisały 6 letnią umowę z opcją przedłużenia na kolejne 2 lata w razie potrzeby. Wydawało się więc, że taka sytuacja odpowiada obu stronom. Jak się okazało - nie do końca tak jest. Bloombergowi udało się dotrzeć do przecieku, który z resztą został potwierdzony przez Johnego Srouji, SVP of hardware technologies w Apple.

This year, we kicked off the development of our first internal cellular modem which will enable another key strategic transition. Long-term strategic investments like these are a critical part of enabling our products and making sure we have a rich pipeline of innovative technologies for our future.

Apple ma wszelkie środki, by stworzyć własny modem 5G. Firma posiada nie tylko olbrzymie zasoby finansowe, ale też - rok temu odkupiła od Intela cały dział wyspecjalizowany właśnie w projektowaniu i konstrukcji modemów. Kiedy więc zobaczymy pierwszy telefon z własnym modemem Apple? Tego nie wiadomo. Być może firma będzie chciała renegocjować umowę z Qualcommem tak szybko, jak tylko uda im się wyprodukować działający model, a być może jest to część długofalowego planu, zobligowanego nie na 5, ale na 6G. Tego nie wie nikt.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu