Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Apple

Hipokryzja Apple sięgnęła zenitu. Stara ładowarka niekompatybilna z MagSafe Duo [aktualizacja]

Kamil Świtalski
95

[Aktualizacja] Apple informowało na stronie pomocy technicznej o tym, że ładowarka MagSafe Duo będzie niekompatybilna z zasilaczem 29 W. Uaktualniona 11. grudnia wersja tego samego dokumentu usuwa wspomniany zapis — poniżej znajduje się oryginalna treść wpisu, zaś niżej została dopisana do niego aktualizacja z wyjaśnieniami.

Wdech, wydech. Wdech, wydech. Wdech, wydech. Prawdopodobnie wszyscy którzy chociaż kątem oka śledzą informacje na temat technologii doskonale już wiedzą że Apple do nowych iPhone'ów nie dołącza ładowarki. Ponadto sprzedają swoje nowe akcesorium: ładowarkę MagSafe Duo bez... zasilacza. W praktyce więc po zakupie ładowarki trzeba dokupić dodatkowe akcesorium, by móc cieszyć się ładowarką. No i tak — Apple ma wytłumaczenie najlepsze ze wszystkich. Nie chodzi o cięcia, nie chodzi o oszczędności. Chodzi o ekologię — bo "każdy ma ładowarkę w domu, po co mu kolejna". No na przykład po to, by nie kupować wybrakowanych urządzeń do których najlepszego działania niezbędne będą kolejne wydatki.

Ładowarka MagSafe Duo niekompatybilna z zasilaczami 29 W

Apple opublikowało dokument w którym dokładnie informuje użytkowników o kompatybilności akcesoriów. I wychodzi na to, że 29 W zasilacz USB typu C który dołączany był do Macbooków Air (2018) nie będzie kompatybilny z nową ładowarką MagSafe Duo. Zadziałają natomiast te nowsze — dołączane w kolejnych komputerach, 30 W. Co z użytkownikami którzy (jak każdy) mają ładowarkę? No cóż — to co zwykle, muszą sobie radzić. Najlepiej kupując nowy zasilacz: na przykład 30 W — wyceniony na 249 zł w oficjalnym sklepie firmy.

Apple na swoje usprawiedliwienie ma standard USB Power Delivery 3.0, który datowany jest na połowę 2019 roku. Mimo wszystko trudno tutaj mówić o godnym uwagi wytłumaczeniu dla całej tej PRowej gadki. Bo ogłaszając rodzinę iPhone 12 i nowe ładowarki bezprzewodowe, firma nie szepnęła o tym ani słowem. Nie pasowało do wspaniałej narracji, w ramach której nie tylko TRZEBA będzie dokupić nowy zasilacz, ale jeszcze dodatkowo zapłacić za nią kilkaset złotych. Bo każdy ma w domu...

Aktualizacja

Powyższa część artykułu powstała w oparciu o anglojęzyczną dokumentację opublikowaną 10. grudnia (odnośnik w źródle), w której znalazł się wspomniany zapis:

11. grudnia udostępniona została zaktualizowana, przetłumaczona, wersja tego samego dokumentu. Wersja amerykańska wciąż wygląda jak na powyższym obrazku (to samo zresztą tyczy się kanadyjskiego supportu, gdzie również widnieje wczorajsza instrukcja. Natomiast w polskiej, niemieckiej czy brytyjskiej wersji (datowanej na 11. grudnia) nie ma już o tym ani słowa. Nie ma żadnych wyjątków czy informacji o kompatybilności, znalazł się wyłącznie zapis:

Za pomocą dołączonego przewodu z USB-C na Lightning podłącz podwójną ładowarkę MagSafe Duo do zalecanego zasilacza USB-C firmy Apple o mocy 20 W lub większej albo zgodnego zasilacza USB-C innej firmy. Możesz także podłączyć ją do portu USB-C w komputerze Mac lub PC.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: