Apple

Apple przechodzi na 32 nm i czynni iPada 2 bardziej energooszczędnym?

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Apple przechodzi na 32 nm i czynni iPada 2 bardziej energooszczędnym?
13

W sieci pojawiła się dzisiaj bardzo ciekawa informacja, dotycząca ostatnich produktów Apple. Myślę, że dla części osób komentujących i opisujących ofertę oraz strategię marketingową koncernu, wiadomość ta rozwieje wątpliwości, które narosły wokół iPada 2 oraz Apple TV. Tuż po premierze tego drugiego...

W sieci pojawiła się dzisiaj bardzo ciekawa informacja, dotycząca ostatnich produktów Apple. Myślę, że dla części osób komentujących i opisujących ofertę oraz strategię marketingową koncernu, wiadomość ta rozwieje wątpliwości, które narosły wokół iPada 2 oraz Apple TV. Tuż po premierze tego drugiego, docierały do nas informacje, że urządzenie te napędzane jest jedno-rdzeniowym układu Apple A5. Wydawało się to rozwiązaniem logicznym, szczególnie ze względu na zastosowanie Apple TV oraz zużycie energii. Okazuje się jednak, że była to informacja błędna. Odtwarzacz multimedialny Apple posiada układ dwurdzeniowy, a to z kolei rzuca nowe światło na sprawę tańszego iPada 2.

Według serwisu Chipworks, Apple zastosowało w swoim odtwarzaczu układ A5, wykonany w 32 nm procesie (wcześniej 45 nm - zmiana o 41%) technologicznym, który jest tańszy w produkcji ze względu na mniejszą powierzchnię. Choć firma deklaruje, że posiada on tylko jeden rdzeń, to analiza wspomnianego serwisu, wskazuje, że jest on dwurdzeniowy. Dlaczego Apple zdecydowało się na taki krok?

Możliwością są dwie. Pierwsza to taka, że drugi rdzeń jest po prostu uśpiony i oczekuje na lepsze czasy, ewentualnie nowe funkcje Apple TV. Drugi scenariusz jest jednak zdecydowanie ciekawszy. Istnieje możliwość, że na potrzeby urządzenia wyprodukowano układ A5, ale o niższym standardzie. Apple zamówiło u Samsunga (który wciąż wytwarza układy z jabłuszkiem) jednostkę opartą na projekcie A5, ale z wymaganiem aby przynajmniej jeden rdzeń był sprawny. Ciekawe, prawda? W ten sposób Apple otrzymuje tańszy układ, dzięki niższemu standardowi oraz nowemu procesowi technologicznemu, idealny na potrzeby Apple TV. Cena 99$ pozostaje niezagrożona. Praktyka dość powszechna w produkcji układów i procesorów. Ostatecznie wyszło taniej niż opracowanie nowej, jedno-rdzeniowej wersji.

Zaznaczam jednak, że nie mamy pewności co do tego, który scenariusz jest prawdziwy oraz jaka była motywacja Apple. To tylko spekulacje.

To jednak nie koniec. Rozpisałem się powyżej, a tutaj pozostał jeszcze temat tańszego iPada. Autorzy Chipworks zachęceni efektami analizy Apple TV, postanowili zajrzeć do wnętrza nowego modelu iPada 2, który został wprowadzony do oferty razem Nowym iPadem. Badanie wykazało, że tablet został nieco odświeżony i również posiada układ A5 wyprodukowany w 32 nm procesie technologicznym.

Co to oznacza dla potencjalnych nabywców? Mniejsza powierzchnia układu oznacza mniejsze zużycie energii, a te z kolei może przekładać się na dłuższy czas pracy na baterii. Nie ma pewności czy tak faktycznie będzie, bo chyba jeszcze nikt nie testował iPada 2 pod tym kątem.

Pewne jest jednak, że Apple konsekwentnie tnie koszty produkcji swoich urządzeń.

Źródło ilustracji: Chipworks

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleApple TViPad 2ARM