Apple

Apple nas okłamuje? Badacz bierze pod lupę narzędzia analityczne w iPhone'ach

Patryk Koncewicz
8

Identyfikator powiązany z kontami iCloud zdradza szczegółowe informacje o użytkowniu.

Jak to szło z tą słynną transparentnością i uczciwością Apple? Że niby firma przy użyciu narzędzi analitycznych nie może zidentyfikować konkretnego użytkownika? Badacze odkryli, że Apple wie o nas więcej, niż może się wydać.

Eksperci podważają anonimowość danych

Apple od lat promuje się dbaniem o prywatność danych użytkownika. iPhony, jak większość smartfonów, posiadają zestaw narzędzi analitycznych, które dostarczają producentowi garść statystyk o wydajności, specyfikacji sprzętu czy systemie operacyjnym. Może zwierać też informacje o tym, w jaki sposób użytkownik korzysta z urządzenia, ale według oficjalnego stanowiska firmy żadna z tych danych nie jest powiązana z konkretnym posiadaczem iPhone'a dla poczucia większej prywatności i bezpieczeństwa. W rzeczywistości nie jest jednak tak kolorowo.

Tommy Mysk i Talal Haj Bakry – specjaliści od cyberbezpieczeństwa – opublikowali na Twitterze wyniki swojej analizy, która podważa stanowisko Apple. Odkryli, że narzędzia analityczne Apple korzystają z identyfikatora „dsId”, unikalnego dla każdego konta podpiętego do sieci iCloud.

„Apple prosi klientów o pomoc w ulepszaniu systemu iOS przez dostarczanie od czasu do czasu danych analizy, diagnostyki i użycia. Apple zbiera te informacje w sposób anonimowy” – fragment stanowiska Apple

Dzięki temu urządzenie można – wbrew temu co mówi Apple – powiązać z konkretnym użytkownikiem, a co za tym idzie, monitorować sposób korzystania ze smartfona i zainstalowanych na nim aplikacji. Dzieje się tak dlatego, że informacje przechowywane w iCloud zawierają imię i nazwisko, adres mailowy i datę urodzenia. Gigant z Cupertino nie udzielił jeszcze komentarza w tej sprawie.

Stock image from Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news