Apple

Apple stawia na uniwersalne aplikacje iOS i macOS

Piotr Kurek
Apple stawia na uniwersalne aplikacje iOS i macOS
2

O tym, że Apple planuje wprowadzenie rozwiązań pozwalających na tworzenie uniwersalnych aplikacji iOS i macOS wiemy od dłuższego czasu. Nowe plotki mówią, że pierwsze z nich trafią do użytkowników za kilka miesięcy.

O uniwersalnych aplikacjach na wszystkie systemy oferowane przez Apple pisaliśmy już pod koniec 2017 r., choć wtedy nie znaliśmy zbyt wielu szczegółów na ten temat.  Na iOS działa to od lat — choć wciąż niektóre programy działają wyłącznie na iPadzie, a te iPhone’owe nie są do końca przystosowane do dużych ekranów tabletów. Gorzej wygląda to w przypadku komputerów Mac. O ile w App Store znajdziemy setki, jeśli nie tysiące przydatnych rozwiązań, tak w Mac App Store nie ma zbyt wielu ciekawych pozycji i do tego sklepu zaglądam sporadycznie — głównie by sprawdzić, czy nie ma nowych aktualizacji systemu lub aplikacji, które z niego pobrałem. Przyznam, że ostatnio uruchomiłem go przy okazji premiery pakietu Microsoft Office 365, o której pisałem kilka tygodni temu w tekście Pakiet Office 365 po kilku miesiącach od zapowiedzi trafia do Mac App Store.

Jak donosi Bloomberg, w tym roku możemy spodziewać się sporej zmiany w przygotowywaniu aplikacji na iOS i Mac. Projekt Marzipan, na temat którego Apple uchyliło rąbka tajemnicy na zeszłorocznej konferencji otwierającej WWDC, ma dostarczyć twórcom nowych SDK pozwalających na proste i wygodne przygotowywanie programów uniwersalnych na systemy iOS (z początku w wersji na iPady) i Mac. Nie oznacza to jednak wcale, że Apple chce jednej platformy na wszystkich swoich sprzętach — te dalej mają posiadać odrębne systemy, lecz z możliwością dzielenia się aplikacjami. Twórcy będą musieli przygotować do weryfikacji dwa oddzielne produkty, jednak ich stworzenie, dzięki nowym SDK, będzie znacznie łatwiejsze. Plan firmy z Cupertino zakłada, że do 2021 r. aplikacje z iPhone’a, czy iPada będą mogły być uruchamiane także na komputerach Mac.

Na więcej szczegółów, w tym na udostępnienie twórcom pierwszej wersji nowego SDK musimy jednak poczekać do początku czerwca. To właśnie wtedy w San Jose odbędzie się WWDC 19, na którym zaprezentowane zostaną najnowsze rozwiązania software’owe Apple.

Źródło: Bloomberg

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu