W sieci pojawiły się wyniki sondażu, według którego aż ćwierć ankietowanych planuje w najbliższych miesiącach przesiadkę z Windowsa na komputery Apple. Zaskoczeni?
Klienci Apple nie chcą zmieniać komputera. Za to inni chętnie przeskoczą na Maka
Przywiązanie do marki, a może bardziej do stylu pracy?
Jeżeli korzystamy z jakiegoś narzędzia na co dzień, to jakiekolwiek zmiany — czy to systemowe, czy sprzętowe — potrafią okazać się naprawdę problematyczne. Właściwie od wejścia czujemy, że coś jest nie tak. Dlatego zawsze nowy komputer, albo najdrobniejsze zmiany w systemie czy aplikacji z której korzystamy przez jakiś czas odbijają się na naszej produktywności. Zawsze najlepszą wersją jest "ta poprzednia". Ale naturalnym jest, że cały czas szukamy najdogodniejszych dla nas rozwiązań. W jednej ze swoich sond, Verto Analitycs zapytali swoich użytkowników o zmianę komputera. Jej wyniki okazały się... naprawdę zadziwiające.
Użytkownicy Apple są zadowoleni. A reszta?
Wyniki badania raczej nie pozostawiają wątpliwości: użytkownicy komputerów Apple są zadowoleni ze swoich urządzeń i nie planują przesiadki na inny sprzęt. 98% (a nawet więcej?) z nich zadeklarowało, że planuje pozostać przy Maku, gdy nadejdzie czas wymiany komputera. Szczerze mówiąc: w tym przypadku raczej nie jestem specjalnie zdziwiony. Doskonale zdaję sobie sprawę, że przesiadka na Windowsa nie jest taka prosta. Zresztą przekonał się o tym Grzegorz — próbował, ale nie był w stanie zamienić w pracy Maka na Windowsa. Doskonale go rozumiem, bo mimo wielu podejść — również trudno jest mi się przestawić, po prostu brakuje mi workflow do którego przez lata zdążyłem już przywyknąć. I choć nie uważam, aby sprzęty te pozbawione były wad — to naprawdę trudno jest mi się z nimi rozstać.
Użytkownicy Windowsa chętnie wyemigrują na macOS
Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku użytkowników komputerów z Windowsem. Pisałem ostatnio o tym, że ponad 70% użytkowników komputerów nie czuje przywiązania do marki. Byłem jednak przekonany, że chodzi tutaj głównie o logo którego z producentów widnieje na obudowie, a nie cały system. Wyniki sondy mówią jednak, że 21% obecnych właścicieli laptopów z system Microsoftu i 25% właścicieli komputerów stacjonarnych — planuje w najbliższym półroczu zakup komputera Apple. Największą chęcią wykazali się tutaj użytkownicy, którzy zadeklarowali największe zarobki (150 tysięcy dolarów rocznie, a nawet więcej).
Warto wziąć pod uwagę kilka czynników
Warto jednak mieć na uwadze to, że pytanie to zostało zadane w Stanach Zjednoczonych, gdzie Apple jest znacznie silniejszą marką, niż ma to miejsce tu -- lokalnie. Do tego komputerów z Windowsem jest na rynku znacznie więcej. I to właściwie na każdej z półek cenowych. W przypadku Apple istnieje właściwie wyłącznie średnia oraz górna -- co automatycznie ogranicza potencjalne grono nabywców. No i najważniejsze: nie wiemy jak wiele osób wzięło udział w badaniu i odpowiedzi, z uwzględnieniem jedynie zarobków, wypadają nieco mgliście. Jak wiadomo — rynek PC nie ma w ostatnich latach łatwo, ale Jakub słusznie zauważył, że szumnie zapowiadana era Post PC nie nadeszła. I momentami wątpię, czy nadejdzie w ogóle. Ale ostatnie miesiące nareszcie okazały się choć trochę bardziej łagodne dla PC — nieznacznie, ale jednak, wzrosła sprzedaż komputerów Apple. A przypominam, że w sprzedaży już teraz pojawiły się nowe komputery zapowiedziane na WWDC (iMac, Macbook Pro, Macbook oraz Macbook Air), a już niebawem na rynku pojawi się jeszcze prawdziwa bestia dla profesjonalistów: iMac Pro.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu