Felietony

Apple i Beats ze wspólną usługą muzyczną?

Konrad Kozłowski
Apple i Beats ze wspólną usługą muzyczną?
8

O planach wprowadzenia przez Apple usługi streamingowej słyszymy już od jakiegoś czasu. Model sprzedaży pojedynczych utworów w iTunes Store był (i jest) niezwykle popularnym sposobem dystrybucji muzyki, użytkownicy jednak coraz częściej sięgają po taki usługi jak Spotify czy Pandora, gdzie w cenie 1...

O planach wprowadzenia przez Apple usługi streamingowej słyszymy już od jakiegoś czasu. Model sprzedaży pojedynczych utworów w iTunes Store był (i jest) niezwykle popularnym sposobem dystrybucji muzyki, użytkownicy jednak coraz częściej sięgają po taki usługi jak Spotify czy Pandora, gdzie w cenie 10 zakupionych w iTunes utworów, otrzymują dostęp do milionów kawałków. Reakcja Apple byłaby jak najbardziej na miejscu.

Otwarty w 2003 roku sklep iTunes Store nie sposób nie określić mianem rewolucji w dystrybucji muzyki - po raz pierwszy użytkownicy uzyskali możliwość zakupu pojedynczych utworów w bardzo atrakcyjnych cenach, a jedyne co musieli zrobić to kliknąć "Kup". Jednak nawet w taki sposób, zbudowanie w pełni wystarczającej biblioteki muzycznej jest sporym wyzwaniem dla milionów ludzi. Tę sytuację wykorzystały Spotify i Pandora, a także kolejne powstałe usługi streamingowe. Udowodnione zostało, że setki tysięcy utworów są w zasięgu finansowym niemal każdej osoby.

Na tym rynku obecna jest już firma Beats, założona przez producenta Dr Dre i Jimmy Iovine. Usługa Mogg wyróżnia się oferowaniem muzyki tylko w najwyższej jakości (320kbps) i cieszy się wystarczającym do jej funkcjonowania zainteresowaniem. Beats nie zamierza jednak na tym poprzestać, a już kilka tygodni temu ujawnione zostały informacje na temat trwających prac nad kolejną usługą o roboczej nazwie "Daisy", której rozwój nabiera tempa.

Dzięki agencji Reuters dowiedzieliśmy się, że pod koniec lutego doszło do spotkania CEO Apple - Tima Cooka oraz odpowiedzialnego za rozwój aplikacji iTunes i sklepu iTunes Store Eddy'ego Cue z CEO firmy Beats - Jimmym Iovine. Tematem rozmów była oczywiście potencjalna współpraca obydwu firm przy projekcie "Daisy". Co ciekawe nie jest to pierwsze podejście Apple do tego typu usługi - w 2009 roku Apple nabyło Lala.com, jednak rozwój usługi został wstrzymany, a projekt zamknięto po 6 miesiącach.

Partnerstwo z Beats mogłoby przyspieszyć uruchomienie streamingowej usługi muzycznej od Apple, której temat powrócił w 2011 roku, po złożeniu przez firmę z Cupertino wniosku patentowego. Jak zintegruje się ona z aktualnym ekosystemem Apple i na jakich zasadach będzie działać? Musimy wykazać się jeszcze odrobiną cierpliwości.

Źródło: Reuters via Cnet, źródło zdjęcia.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu