Apple

Apple chce wejść w technologie "inteligentnych domów" i certyfikować producentów

Jan Rybczyński
Apple chce wejść w technologie "inteligentnych domów" i certyfikować producentów
41

Zbliża się konferencja WWDC, która ma odbyć się 2 czerwca i pojawiają się kolejne przecieki dotyczące planów Apple na nowe kierunki rozwoju. Według jednego z nich Apple ma ogłosić integrację obsługi inteligentnych domów w swoim systemie. Ruch jest o tyle prawdopodobny, że byłby odpowiedzią na przeję...

Zbliża się konferencja WWDC, która ma odbyć się 2 czerwca i pojawiają się kolejne przecieki dotyczące planów Apple na nowe kierunki rozwoju. Według jednego z nich Apple ma ogłosić integrację obsługi inteligentnych domów w swoim systemie. Ruch jest o tyle prawdopodobny, że byłby odpowiedzią na przejęcie przez Google Nest, za 3,2 miliarda dolarów.

Apple sam raczej nie będzie produkował akcesoriów do inteligentnych domów, na pewno nie wszystkie. Zamiast tego Apple będzie certyfikował produkty innych firm, na podobnej zasadzie, jak obecnie funkcjonuje certyfikowanie akcesoriów do urządzeń Apple “Made for iPhone”. Czyli, tak jak teraz w salonach ze sprzętem Apple można kupować dedykowane akcesoria, które świetnie współpracują z nadgryzionym jabłkiem, tak teraz Apple pracuje nad wdrożeniem podobnego systemu dla akcesoriów do inteligentnych domów. Drobniejsze rzeczy, takie jak żarówki Philipsa już można dostać w salonach Apple. Takich drobnych akcesoriów będzie więcej.

Kluczem będzie jednak ustandaryzowanie obsługi i wbudowanie jej w system. Jak miałoby to działać w praktyce? Jednym z przykładów jest korzystanie z beaconów, do precyzyjnego lokalizowania telefonu, a więc i użytkownika, co pozwoli automatycznie zapalać i gasić światła, zależnie od miejsca w którym użytkownik się znajduje.Takie rozwiązania są już znane, ale żadne z nich nie jest obsługiwane przez popularną platformę sprzętową, bez dodatkowych aplikacji.

Jest to najprawdopodobniej chęć konkurowania z Google, który już dążył zainwestować 3,2 miliarda dolarów w inteligentne domy, kupując Nest i w tej chwili wydaje się być o krok albo dwa przed Apple w tym względzie. Tym bardziej, że podobno Google jest właśnie w trakcie negocjacji przejęcia firmy Dropcam, co pozwoli wzbogacić inteligentny dom o odpowiednie zabezpieczenia. Jak widać, Google przyjęło drogę przede wszystkim sprzętową, podczas gdy Apple uważa, że wystarczy sam ekosystem i oprogramowanie.

Źródła: Slashgear, TheNextWeb.

Aktualizacja 27.05.2014 13:43 - Wykasowałem fragment ze wstępu "W praktyce miałoby to oznaczać pierwszy powszechnie respektowany standard dla akcesoriów i produktów tworzących inteligentne domy.", jako nieuzasadniony, na co czytelnicy zwrócili uwagę w komentarzach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleWWDCinteligentny dom