Apple

Na tych zdjęciach z drona Apple Campus 2 robi jeszcze większe wrażenie

Jakub Szczęsny
Na tych zdjęciach z drona Apple Campus 2 robi jeszcze większe wrażenie
12

Apple Campus 2 to w branży technologicznej jedno z ciekawszych przedsięwzięć. Plany powstania tego budynku były snute jeszcze za czasów Steve'a Jobsa, który osobiście zapowiedział wybudowanie kolejnego kompleksu dla swoich pracowników. Dopiero po 10 latach od zaanonsowania Apple Campus 2 projekt nabiera ostatecznego kształtu i wygląda na to, że w 2017 roku budynek zostanie otwarty.

Nagranie stworzone przez Sexton Videography pokazuje budynek w pełnej krasie. Mówi się o tym, że już w styczniu przyszłego roku pierwsze grupy pracowników zostaną wprowadzone do nowego kompleksu, położonego w odległości jednej mili na wschód od dotychczasowych zabudowań. Zajmuje powierzchnię ok. 260 000 mkw i docelowo przeznaczony jest dla ok. 13 000 pracowników. Sama forma budowli jest zaskakująca - przypomina raczej statek obcych, który dopiero co wylądował, a nie typowy budynek giganta technologicznego. Ale, jego kształt nie jest przypadkowy.

Apple zależało na tym, aby uzyskać możliwie jak największą powierzchnię budynku po to, aby był on samowystarczalny pod względem energii elektrycznej. Panele solarne zainstalowane na dachu kompleksu mają generować ok. 16 megawatów energii. Dodatkowo, inne media doprowadzone do kompleksu mają być oparte na odnawialnych źródłach, a aż 80% powierzchni całości kompleksu mają stanowić tereny zielone. Apple zadbało o to, aby wewnątrz znalazły się również drzewa owocowe, z których będą mogli skorzystać pracownicy.

W Apple Campus 2 znajdą się nie tylko biura pracowników, ale także kawiarnie / restauracje, dział badań, ogromne, podziemne audytorium dla 1000 osób, parking z dwoma tysiącami miejsc, siłownie, sale odnowy biologiczne dla pracowników, sieć transportowa oraz trasa dla gości. Rozmach przedsięwzięcia jest ogromny i to widać nie tylko na zdjęciach przedstawiających kompleks, ale również w opisach Apple Campus 2.

Apple przeznaczyło na ten projekt aż 5 miliardów dolarów, z czego około 200 potrzebne było na zakup działki pod budowę kompleksu. Podczas konstruowania pierwszych planów Apple Campus 2 zakładano, że projekt będzie gotowy już w 2014 roku, jednak prace opóźniły się i ostatecznie za termin wprowadzenia do budynku pierwszych pracowników uznano pierwszy kwartał 2017 roku.

Prace budowlane związane ze szkłem są prowadzone przez niemiecką firmę Seele/Sedak, która chwali się, że jest to jej największy projekt związany z osadzeniem tego typu budulca w zabudowaniach. Należy dodać, że właśnie ten podmiot dba o design przeszklonych sklepów Apple.

Robi wrażenie, prawda? Dla Apple będzie to budynek bardzo sentymentalny, gdyż jego głównym pomysłodawcą jest zmarły dyrektor generalny, Steve Jobs, który nie doczekał się otwarcia kompleksu opartego na swojej wizji. Wśród fanów Apple mówi się, że jest to ostatni "produkt" tej firmy, który od początku do końca oddaje zamysł Steve'a Jobsa.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleSteve JobsCupertino