27

Jest ich ponad 5 razy mniej, a i tak wydają dwa razy więcej pieniędzy. Tak, to użytkownicy iPhone’ów

app store google play wydatki
Użytkownicy iOS to zaledwie 15 proc. populacji, jednak wydają w swoim App Store łącznie dwa razy tyle pieniędzy, co wszyscy użytkownicy Androida w Google Play.

Użytkownicy iPhone’ów wydają więcej na aplikacje. Jest to fakt, z którym nikt nie dyskutuje. To właśnie między innymi dzięki temu Apple opłaca się utrzymywać długie wsparcie dla telefonów z iOS. Po prostu firma wie, że im dłużej użytkownik pozostanie w ich „rezerwacie” tym więcej wyda w ich sklepie. A, że (prawie) każdy zakup to 30 proc. marża dla właściciela sklepu (czyli Apple), firma zapewnia sobie w ten sposób nieprzerwany strumień gotówki. Dlatego w porównaniu z użytkownikami App Store klienci Google Play zawsze wypadali blado. W ostatnim kwartale ta różnica stała się jednak kolosalna.

Klientów App Store jest 5 razy mniej, a odpowiadają za 2/3 przychodów

Koronawirus zdecydowanie wpłynął na sposób użytkowania urządzeń mobilnych przez ludzi – zdecydowanie więcej rzeczy załatwiamy teraz za pomocą smartfonów. Widać to chociażby w tym, ile aplikacji instalujemy. W samym trzecim kwartale z App Store i Google Play użytkownicy pobrali łączeni 36,5 miliarda (!) aplikacji, co stanowi wzrost o prawie jedną czwartą względem tego samego kwartału rok temu (29, 6 miliarda pobrań). W „topce” znajdują się oczywiście programy do komunikacji i wideokonferencji.

app store google play wydatki

Oczywiście, wraz ze wzrostem liczby pobrań wzrosły także przychody sklepów. I jest to wzrost olbrzymi. W samym tylko trzecim kwartale wydaliśmy w repozytoriach 29,3 miliarda dolarów, czyli o 1/3 więcej niż rok wcześniej. I tu właśnie najlepiej wychodzą różnice między użytkownikami iOS i Androida. Ci pierwsi stanowią około 15 proc. rynku, 85 proc. osób ma bowiem telefony z systemem od Google. Jeżeli jednak porównamy to, ile obie strony wydają w sklepach, zauważymy, że posiadacze sprzętu Apple wydali w trzecim kwartale 19 miliardów dolarów na zakupy w App Store, podczas gdy cały Androidowy świat „zaledwie” 10,3 miliarda. Pomimo tego, że użytkowników iPhone’ów/iPadów jest ponad 5 razy mniej, to i tak wydali oni prawie dwa razy więcej pieniędzy niż dużo liczniejsza grupa z systemem operacyjnym od Google.

app store google play wydatki

Nie da się ukryć, że ze względu na tak monstrualne przychody ze swojego sklepu, Apple nie będzie chętne pozbyć się swojego profitu i nie popuści twórcom Fortnite. Nie jest więc trudno przewidzieć, że zarówno w przypadku Google Play, jak i App Store spodziewany kierunek jest jeden – kolejne wzrosty.

Źródło