Nauka

Oto historia największego osiągnięcia ludzkości - przedpremierowo widzieliśmy Apollo: droga na Księżyc

Konrad Kozłowski
Oto historia największego osiągnięcia ludzkości - przedpremierowo widzieliśmy Apollo: droga na Księżyc
6

Zbliżamy się do 50. roczniy lotu na Księżyc. Ten historyczny wyczyn nie był jednorazową próbą zakończoną sukcesem, lecz całą serią misji, które pozwoliły doprowadzić program Apollo do tak szczęśliwego punktu. Program Apollo: droga na Księżyc opowie tę historię przedstawiając archiwalne nagrania wideo i wypowiedzi.

Jeśli odnosicie wrażenie, że na sklepowych półkach gości coraz więcej książek poświęconych programowi Apollo, a w telewizji pojawia się coraz więcej programów poświęconych misji na Księżyc, to macie rację - z okazji zbliżającej się rocznicy nie można narzekać na brak materiałów, dzięki którym można znacząco poszerzyć wiedzę na temat tych historycznych osiągnięć. W mojej ocenie największych osiągnięć człowieka, który zdołał dolecieć, wylądować i wrócić z innego ciała niebieskiego. Księżyc od dawna intrygował i interesował ludzi, ale dopiero po słowach 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych zrobiono tak dużo, by człowiek móc postawić stopę na Srebrnym Globie.

Producentem i wykonawczym dokumentu jest Tom Jennings, zdobywca nagród Emmy i Peabody’ego („Katastrofa Challengera”, „Diana”) - jego podejście do programu sprawia, że nie oglądamy historii programu Apollo jako czegoś coś wydarzyło się te pół wieku temu, lecz jakbyśmy śledzili wszystkie te doniesienia w czasie rzeczywistym. W dokumencie użyto archiwalnych nagrań NASA oraz prywatnych wideo, których nie widziano wcześniej. Wykorzystano też niepublikowane do tej pory ścieżki audio, dzięki którym można poznać kulisy niejednego istotnego dla całego programu lub poszczególnej misji momentu. To, czego tu nie znajdziecie to typowy dla dokumentów narrator lub wypowiedzi ekspertów, znalazły się za to fragmenty ponad 500 godzin materiałów filmowych, 800 godzin nagrań dźwiękowych i ponad 10 tysięcy zdjęć ilustrujących kulisy misji i ja miałem okazję już je zobaczyć.

Po seansie muszę napisać, że jest to pozycja obowiązkowa dla każego, kto interesuje się tematyką eksploracji kosmosu, choć nie tylko. Specyficzny sposób realizacji powinien też zaintrygować widzów, którzy poza konkretnymi faktami nie czują potrzeby pogłębiania wiedzy na ten temat. Wszystko dlatego, że przez cały czas widzimy i słyszymy zapiski sprzed pół wieku, więc obcujemy z materiałami, które powstawały w okresie programu Apollo.

Twórcy filmu wykorzystali nieznane szerokiej publiczności ujęcia z czarnych skrzynek statku kosmicznego Apollo, nagrania z centrum kontroli lotów, a także materiały z archiwów NASA.Kameralne i niezwykle sugestywne materiały pokazują ogromną skalę projektów realizowanych w ramach programu badań kosmicznych Apollo - od nieudanej misji Apollo 1 naznaczonej tragiczną śmiercią trzech astronautów do ostatniego lotu, który oficjalnie zakończył program - tak National Geographic zapowiada swój program i po tym, co zobaczyłem w Nowym Jorku (seans filmu Apollo 11 opowiadający o tej poszczególnej misji) jestem pod sporym wrażeniem tego, jak niewiele zaprezentowano w nim szerszego kontakstu odnośnie całego programu. Obawiałem się, że dokument National Geographic skupi się właśnie na locie Armstronga, Aldrina i Collinsa, ale wcale tak nie jest.

Materiały archiwalne odrestaurowano w miarę możliwości, dlatego nie powinniście się obawiać zbyt niskiej jakości (rozdzielczości) klipów. Całość prezentuje się niezwykle atrakcyjnie, tym bardziej że w tle mamy możliwość usłyszeć muzykę Jamesa Everinghama z wytwórni Bleeding Fingers Music, w skład której wchodzą nawet dźwięki zarejestrowane podczas misji, są to między innymi odgłosy otwartych pasm częstotliwości radiowej misji Apollo, kosmicznego teleskopu Keplera czy sygnały pomiarów telemetrycznych wykonywanych przez satelitę Sputnik - jak opisuje oficjalna zapowiedź.

Przygotujcie się jednak na dłuższy seans niż zazwyczaj, ponieważ Apollo: droga na Księżyc trwa blisko 2 godziny - to solidna dawka materiału, sporo wiedzy, ale wszystko przyswaja się niezwykle przyjemnie, gdyż montaż dokumentu jest dość dynamiczny i nawet chwila nieuwagi może nas kosztować przegapienie ciekawszej sekwencji lub komentarza.

Premiera Apollo: droga na Księżyc już dzisiaj o 21:00 na National Geographic. Stacja zaplanowała też serię emisji programów traktujących o lotach w kosmos i nie tylko, oto ramówki na najbliższe dni:

  • "Armstrong – człowiek z Księżyca" - premiera we wtorek 9 lipca o godz. 21:00 Godzinny dokument, który jest kameralnym i bardzo osobistym portretem Neila Armstronga, pierwszego człowieka na Księżycu. Jedyny oficjalny biograf Armstronga, członkowie jego rodziny i koledzy spotykają się z ekipą National Geographic, aby podzielić się swoimi wspomnieniami o jednym z największych i najmniej znanych bohaterów naszych czasów.  Zobaczymy niepublikowane wcześniej nagrania wywiadów z Neilem Armstrongiem, zrealizowane w ostatnich latach jego życia. Kim był małomówny i zawsze poważny człowiek legenda, który tak bardzo dbał o swoją prywatność? We wzbogaconym fotografiami rodzinnymi i materiałami archiwalnymi dokumencie, astronauta, który jako pierwszy stanął na Księżycu, opowiada o swoich doświadczeniach i daje się poznać z nieco bardziej prywatnej strony.
  • "Katastrofa Challengera" - emisja we wtorek 9 lipca o godz. 22:00 Wracamy do tragicznego losu Challengera – wahadłowca kosmicznego, który eksplodował po starcie na oczach zgromadzonej przed telewizorami widowni.
  • "Apollo: na podbój kosmosu" - premiera we wtorek 16 lipca o godz. 21:00Dwuczęściowy dokument pozwala widzom zajrzeć za kulisy programu Apollo. Choć człowiek ostatni raz gościł na Księżycu w 1972 roku, to dzięki odrobinie twórczej fantazji, realistycznym obrazom 3D oraz archiwalnym nagraniom, twórcom programu udało się wrócić do tamtych ekscytujących chwil. Poznamy początkowe etapy projektu realizowanego w cieniu zimnowojennej zawieruchy - od katastrofy Apolla 1 do sukcesu misji Apollo 8. Będziemy świadkami wydarzeń poprzedzających udane lądowanie Apolla 11 na Księżycu - podcinających skrzydła niepowodzeń, ale także sukcesów, które trwale zapisały się w historii ludzkości.Film wykorzystuje najnowsze rozwiązania i technologie, aby w nowatorski sposób przedstawić historię przygotowań do lotu na Księżyc oraz jego przebieg. Jest to niezwykły zapis doświadczeń osób, które przyczyniły się do sukcesu misji Apollo 11.
  • Tajemnice pierścieni Saturna - premiera we wtorek 16 lipca o godz. 22:00 W 2017 roku sonda Cassini zakończyła swój żywot, spalając się w atmosferze Saturna. Jednak nim to nastąpiło, naukowcy mieli możliwość, by przeanalizować dane zgromadzone podczas 22 ostatnich okrążeń sondy wokół badanej planety. Okazało się, że pierścienie Saturna są młodsze, niż sądzono, i powoli zanikają. Przekonaliśmy się też, że Układ Słoneczny znajduje się w stanie ciągłych, dramatycznych zmian, które jesteśmy w stanie obserwować.
  • Dotrzeć na Księżyc - premiera we wtorek 23 lipca o godz. 21:00 Historia pierwszego zbudowanego przez cywili statku kosmicznego, który miał wylądować na Księżycu. Materiały archiwalne, wywiady i animacje pozwolą zrozumieć, ile trzeba poświęcić, żeby zrealizować takie marzenie. Relacje założycieli firmy, inżynierów i ekspertów od lotów kosmicznych dobitnie uzmysłowią, jak wiele potrzeba pasji i determinacji, by choćby myśleć o dotarciu na Księżyc.
  • W stronę Jowisza - premiera we wtorek 23 lipca o godz. 22:00 Według niektórych naukowców, poszukiwania życia pozaziemskiego powinny objąć Europę, czyli jeden z księżyców Jowisza. W nowej odsłonie programu, w którym eksperci opowiadają o tym, czemu właśnie ten księżyc Jowisza może być dobrym kierunkiem badań, opowiemy również o planach wysłania sondy Europa Clipper.
  • Misja Pluton: nowe odkrycia - premiera we wtorek 30 lipca o godz. 22:00 14 lipca 2015 roku sonda New Horizons zakończyła trwającą niemal dekadę podróż przez zewnętrzną część Układu Słonecznego do Plutona. W 2015 roku National Geographic przygotował program, który przybliżał kulisy ambitnego projektu zbadania tajemniczej planety karłowatej z bliska. Wiele pytań pozostawało jednak bez odpowiedzi. Teraz wzbogaciliśmy nasz dokument o najnowsze odkrycia naukowców zaangażowanych w projekt, wysokiej jakości zdjęcia Plutona i relację z innego przelotu w jego sąsiedztwie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu