Felietony

Aplikacje mobilne to spory rynek pracy, przynajmniej w USA

Marcin Kamiński
Aplikacje mobilne to spory rynek pracy, przynajmniej w USA
7

W Stanach Zjednoczonych rynek aplikacji mobilnych wygenerował już blisko pół miliona miejsc pracy. Jeszcze w roku 2007 liczba ta wynosiła dokładnie zero. Wszystko zaczęło się zatem w momencie ujawnienia przez Apple telefonu iPhone, za sprawą którego kupowanie aplikacji na urządzenia mobilne stało si...

W Stanach Zjednoczonych rynek aplikacji mobilnych wygenerował już blisko pół miliona miejsc pracy. Jeszcze w roku 2007 liczba ta wynosiła dokładnie zero. Wszystko zaczęło się zatem w momencie ujawnienia przez Apple telefonu iPhone, za sprawą którego kupowanie aplikacji na urządzenia mobilne stało się realnie powszechne. Pracę zapewniają również firmy tworzące aplikacje na potrzeby mediów społecznościowych, a także giganci produkujący gry, tacy jak Zynga czy Electronic Arts. Wszystko to sprawia, że aplikacje napędzają rynek pracy w USA i obecnie dają zatrudnienie większej liczbie osób niż portale czy sklepy internetowe.

Programiści, graficy, projektanci interfejsu, specjaliści od użyteczności, marketingu, a także obsługi klienta – przedstawiciele wszystkich tych profesji zyskują nowe miejsca pracy dzięki rosnącej popularności programów mobilnych. Na terenie Stanów Zjednoczonych firmy reprezentujące rynek aplikacji zatrudniają setki tysięcy osób, z czego blisko jedna czwarta ma swoją siedzibę w Kalifornii. W ciągu kolejnych lat przewiduje się dalszy wzrost liczby miejsc pracy przy produkcji aplikacji. Dowodzi to, jak nowe technologie i innowacje mogą wpływać na otaczający nas świat i ekonomię.

Napędzane przez smartfony i tablety z systemami iOS i Android aplikacje mobilne to korzyść nie tylko dla osób szukających pracy i producentów. Młodzi twórcy i programiści dzięki App Store i Android Market mają szansę dotrzeć globalnie ze swoimi pracami do odbiorców. Często do stworzenia aplikacji wystarczy sam pomysł i przekonanie do niego kilku odpowiednich osób. Z kolei dla nas, posiadaczy urządzeń mobilnych, rynek aplikacji to dostęp do wielu interesujących i przydatnych narzędzi, które często kupić można już za kilka czy kilkanaście złotych.

„To jasne, że rynek aplikacji jest najszybciej rosnącą częścią technologicznego ekosystemu, ponieważ coraz więcej i więcej osób przesiada się na smarfony. Ekosystem będzie dojrzewać, aby pomóc pobudzić popyt na aplikacje“. John Horrigan, Technet

Ile miejsc pracy tworzenie aplikacji generuje w Polsce? Dokładnych badań nie przeprowadzono, na hasła „programista” czy „inżynier aplikacji mobilnych” w portalach z ogłoszeniami o pracę wyskakuje sporo wyników. Patrząc na zbiór polskich aplikacji mobilnych w serwisie Pinterest także znajdziemy pokaźną listę, przekraczającą 50 tytułów.

Źródło obrazka: 1, 2.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleApp Storeandroid market