Felietony

Polskie Andrino wygląda na lepszą ofertę niż Google TV - będziemy testować

Grzegorz Marczak
Polskie Andrino wygląda na lepszą ofertę niż Google TV - będziemy testować
56

O Google TV w Polsce raczej ciężko, Apple TV zalega natomiast na półkach u lokalnych resellerów Apple. Mimo to polska spółka Andrino startuje właśnie z dość podobnym pomysłem na cyfrową telewizję. W ramach Andrino będziemy mieli na starcie dostępne 500 filmów w systemie VOD (wszystko za darmo) i nie...

O Google TV w Polsce raczej ciężko, Apple TV zalega natomiast na półkach u lokalnych resellerów Apple. Mimo to polska spółka Andrino startuje właśnie z dość podobnym pomysłem na cyfrową telewizję. W ramach Andrino będziemy mieli na starcie dostępne 500 filmów w systemie VOD (wszystko za darmo) i nie chodzi tutaj o treści pochodzące z VOD od iPla, Onet czy TVP.

To jednak nie jest wszystko ponieważ urządzenie obsługujący tę internetową telewizję działa na bazie Androida i w związku z tym z poziomu TV będziemy mogli również instalować aplikacje oraz gra, których na początku ma być ok 100. Najważniejsza jednak dla przeciętnego użytkownika jest klasyczna telewizja i tutaj też jest naprawdę nieźle bo dostępne będą kanały nadawane w systemie DVB-T oraz IPTV czyli właściwie wszystko co polskie od TVP1,TVN, Polsat, Polsat Sport itp.

Jeśli chodzi samo urządzenie obsługujące nasze centrum rozrywki to jak wspomniałem działa on na Android w wersji 2.3, posiada procesor AMR Cortex-A9 CPU 1GH, 512 MB DDR2 RAM oraz dysk SSD, procesor graficzny też jest ponoć wydajny. Wygląda więc na całkiem konkretną maszynę potrafiącą obsłużyć nie tylko większość formatów video ale także zapewnić nam wystarczającą moc aby pograć w gry z Android Marketu (wspominałem, że ma też wbudowany router WIFI?). Więcej szczegółów związanych z specyfikacją i możliwościami urządzenia znajdziecie na stronie Andrino. O czym jeszcze chciałem wspomnieć przy okazji mówienia o samym urządzeniu to fakt, że jest to całkowicie polska produkcjaNews o starcie Andrino na tyle mnie zaintrygował, że zadzwoniłem do firmy wypytać się o szczegóły, których w informacji prasowej nie ma. Przede wszystkim cena - sprzęt do korzystania z platformy ma kosztować 666 PLN i to są jedyne koszty jakie poniesie użytkownik ponieważ reszta treści dostępnych w platformie jest darmowa.

Ekipa robiąca Andrino to ludzie z doświadczeniem od lat zajmujący się zagadnieniami związanym z telewizją cyfrową czy IPTV od lat. Koncepcyjnie praca nad platformą trwała od 2006 roku ale dopiero rozwój hardwareu (głównie rozwój ARM) i pojawienie się Androida spowodowało, że można było zrealizować pomysł. Natomiast faktyczne prace rozpoczęte zostały w roku 2011. Finansowo projekt został stworzony dzięki firmie ATS.

Pytałem się też o minimalną szybkość internetu jaka jest potrzebna aby osiągnąć dobre jakości obraz - okazuje się, że wystarczy ok 2Mbs aby osiągnąć w Andrino 720P.

Szczerze mówiąc projekt bardzo mi się spodobał i natychmiast zgłosiłem Antyweb do testów :) Bardzo jestem ciekawy jakie dodatkowe możliwości ma Andrino i urządzenie obsługujące tę platformę, widać że bez problemu będzie można na przykład podłączyć dysku przez USB i oglądać na TV filmy z własnego archiwum. No i jest jeszcze Android i aplikacje, które przy sprawnej platformie dają naprawdę dużo ciekawych możliwości.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

IptvGoogle TV