Mobile

Ja już płacę Android Pay - jest świetnie

Grzegorz Marczak
Ja już płacę Android Pay - jest świetnie
54

Doczekałem się wdrożenia Android Pay przeze Alior Bank dla kart biznesowych. Płacę od jakiegoś czasu telefonem i jestem zachwycony. Technologia niby znana i dostępna wcześniej w Polsce w różnych konfiguracjach (banki i ich systemy, operatorzy itp). Nigdy wcześniej jednak nie miałem okazji załapać się na odpowiednią kombinację usług abym mógł z nich skorzystać.

Lubię też rozwiązania uniwersalne. Nie przywiązujące mnie do banku, operatora czy konkretnej usługi. Android Pay to dla mnie taki niezależny pośredniak w płatnościach - nie wymaga ode mnie niczego, ani posiadania telefonu u konkretnego operatora ani w konkretnym banku. Oczywiście na razie banków współpracujących z usługa Google nie jest dużo, bo mówimy tutaj o mBank (który dziś pokazał nową wersję aplikacji mobilnej), BZ WBK, Alior Bank, Nest Bank oraz klientach usług bankowych T-mobile. Wierzę jednak, że usługa szybko się spopularyzuje i każdy bank chcący być postrzegany jako nowoczesny, nie będzie miał wyjścia i dołączy do Android Pay.

Jak to działa? Cały proces jak działa Android Pay w Polsce dokładnie opisywaliśmy już na Antyweb. To, co jedynie mogę powiedzieć i potwierdzić to, że działa on dokładnie zgodnie z opisem. Płatności są natychmiastowe, telefon i aplikacja reagują bezbłędnie i błyskawicznie. Transakcje do 50 PLN nie wymagają kodu PIN, kwoty większe potwierdzamy pinem na terminalu (a w przyszłości na telefonie np. poprzez czytnik linii papilarnych).

Warto wspomnieć, że w samej aplikacji możemy sprawdzić sobie historię transakcji, ale tylko kilka ostatnich. Nie doszukałem się możliwości zobaczenia starszych płatności - co jest w sumie dziwne.

Android Pay to jeden z argumentów za Androidem

Przesiadając się z iOS na Androida, chodziło mi właśnie o możliwość korzystania z takich usług jak Android Pay. Apple robi wszystko samemu, pozamykał te swoje rozwiązania we własnym ekosystemie i cieszy się jakością. Jednym z takich rozwiązań jest technologia NFC w iPhonach, technologia dostępna tylko dla usług i rozwiązań Apple. No, ale to temat na zupełnie inny tekst.

Jeśli nie korzystaliście jeszcze z usług Android Pay (a wasz bank to umożliwia) to szczerze polecam. Wygoda wygrywa ze wszystkimi pseudo mobilnymi rozwiązaniami. Dużo szybciej sięga się po telefon niż po portfel. Nie trzeba nawet odblokowywać telefonu aby zapłacić. Nie potrzebujemy też żadnych umów z kolejną finansową instytucją aby cieszyć się mobilnymi płatnościami.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu