6

Aplikacje dla Chrome uruchomimy bez instalowania. Wystarczy jedno kliknięcie

Ostatnie działania Google’a wyraźnie dają do zrozumienia, że jesteśmy świadkami powstawania nowej platformy. Chrome Web Store może nie imponuje pod względem liczby dostępnych aplikacji, ale rozrasta się prężnie i skutecznie. Wkrótce żadnej z dostępnych tutaj pozycji nie będzie trzeba instalować w celu uruchomienia. Launcher na pasku zadań, płatności wbudowane w aplikacje czy chociażby możliwość działania […]

Ostatnie działania Google’a wyraźnie dają do zrozumienia, że jesteśmy świadkami powstawania nowej platformy. Chrome Web Store może nie imponuje pod względem liczby dostępnych aplikacji, ale rozrasta się prężnie i skutecznie. Wkrótce żadnej z dostępnych tutaj pozycji nie będzie trzeba instalować w celu uruchomienia.

Launcher na pasku zadań, płatności wbudowane w aplikacje czy chociażby możliwość działania w tle i generowania rozbudowanych powiadomień – wszystko to pokazuje, że Chrome (a tym samym i Chrome OS) wkrótce będzie pełnokrwistą platformą (jeśli już nie jest). W kodzie źródłowym projektu Chromium, na którym bazuje przeglądarka pojawiły się kolejne interesujące nowości. Wygląda na to, że wkrótce aplikacje dla Chrome będziemy mogli uruchamiać bez instalacji.

W jaki sposób? To bardzo proste. Jak podaje serwis TNW, Google wprowadza do przeglądarki dwa komponenty o nazwie ephemeral-apps oraz linkable-ephemeral-apps. Pierwszy z nich ma bezpośredni związek z Chrome Web Store, gdzie wkrótce obok polecenia instalacji pojawi się przycisk z napisem w stylu „wypróbuj” (lub czymś podobnym). Klikając w niego uruchomimy z marszu wybraną aplikację bez konieczności jej pobierania i instalowania (czasem jeszcze będziemy musieli zaakceptować nadanie uprawnień).

hbjXSWB

Drugi z komponentów ma znacznie szersze zastosowanie i pozwala na uruchamianie aplikacji za pomocą linków rozsianych po sieci. Słusznie budzi to Wasze obawy – w końcu takie programy mogą być bardzo niebezpieczne. Dlatego wprowadzono tutaj ograniczenie, które pozwoli na uruchamianie tylko tych pozycji, które są hostowane w Chrome Web Store. Z tego też powodu zapewne Google od pewnego czasu całkowicie zablokował możliwość instalowania rozszerzeń oraz dodatków do przeglądarki z innych źródeł, co, mimo wszystko, było dość kontrowersyjną decyzją.

W związku z wdrożeniem nowych funkcji zmieniony ma zostać też launcher Chrome, który pozwoli na efektywniejsze wyszukiwanie nowych aplikacji i uruchamianie ich. Bezpośrednie odnośniki do uruchamiania programów mają tez pojawić się w wyszukiwarce Google.

Nowe rozwiązanie wygląda na pewno interesująco. Pozostaje teraz czekać, kiedy pojawi się w Chrome. Z drugiej strony, żeby ten projekt miał szansę odnieść sukces, potrzeba więcej aplikacji z prawdziwego zdarzenia. A tymczasem programów nowego typu, które mogą działać offline i przypominają niewielkie, autonomiczne programy jest tutaj ciągle jak na lekarstwo i nie zanosi się, by w najbliższym czasie uległo to zmianie.