Facebook

Aplikacja Facebooka dla Windows 8.1 to jedna z najlepszych na tej platformie

Konrad Kozłowski
Aplikacja Facebooka dla Windows 8.1 to jedna z najlepszych na tej platformie
46

Zgodnie z zapowiedziami aplikacja Facebooka pojawiła się dzisiaj w Sklepie Windows wypełniając jedną z największych luk na tej platformie. Wygląda jednak na to, że inżynierowie Facebooka należycie wykorzystali ten czas, ponieważ aplikacja sprawuje się fantastycznie. W nocy pojawiły się zaś zmiany w...

Zgodnie z zapowiedziami aplikacja Facebooka pojawiła się dzisiaj w Sklepie Windows wypełniając jedną z największych luk na tej platformie. Wygląda jednak na to, że inżynierowie Facebooka należycie wykorzystali ten czas, ponieważ aplikacja sprawuje się fantastycznie. W nocy pojawiły się zaś zmiany w regulaminie dotyczące prywatności użytkowników w wieku 13-17 lat.

Microsoft konsekwentnie realizuje swoją wizję (eko)systemu Windows, lecz bez wsparcia innych większych graczy nigdy nie jest łatwo przyciągnąć użytkowników do własnej platformy. Facebooka znajdziemy już niemal wszędzie: w przeglądarce, na tabletach oraz smartfonach jak i zwykłych komórkach, dlatego brak aplikacji przygotowanej z myślą o najnowszej odsłonie systemu Windows był naprawdę odczuwalny (nawet biorąc pod uwagę niechęć użytkowników do "ósemki").

Jak więc prezentuje się portal Marka Zuckerberga na urządzeniach z Windows 8.1? Po pierwszych godzinach obcowania z tą aplikacją muszę powiedzieć, że jest to jedna z lepszych aplikacji przygotowanych dla tego systemu. Balans pomiędzy tak dalekimi od siebie sposbami nawigowania został zachowany - elementy interfejsu nie są ani za małe, ani za duże, więc równie komfortowo korzysta się z niej na tablecie jak i typowym komputerze za pomocą myszki i klawiatury.

Po zalogowaniu zauważymy, że interfejs aplikacji wzorowany był na podstawie nowego News Feeda, którego jeszcze nie wszyscy użytkownicy portalu zdążyli poznać. Po lewej stronie znajdziemy więc pasek menu, gdzie dostępne są podstawowe skróty do takich funkcji jak wiadomości, grupy czy administrowane strony. Środkowa sekcja to oczywiście strumień nowości, gdzie otrzymujemy wybór pomiędzy kilkoma typami aktualności - zupełnie tak jak wygląda to w nowym News Feedzie. Prawy górny skrywa trzy standardowe ikonki od powiadomień, zaś prawa część ekranu została poświęcona liście kontaktów czatu na Facebooku. W pierwszej kolejności wyświetlane są aktywne rozmowy, następnie rozmowy grupowe, a później najważniejsze dla nas osoby.

Facebook postanowił nie ukrywać żadnych funkcjonalności pod paskiej aplikacji aktywanym gestem z górnej/dolnej krawędzi erkanu lub prawym przyciskiem myszy. Była to bardzo dobra decyzja, ponieważ wszystkie niezbędne przyciski mamy na wierzchu co przyspiesza korzystanie z aplikacji. Nie zostały jednak pominięte wszystkie możliwości jakie daje środowisko Windows 8 - fajnym przykładem jest funkcja udostępniania, która aktywuje wysuwany z prawej strony panel, bardzo mi się to spodobało. Facebook obsługuje także opcję "przypinania" aplikacji, co umożliwia pracę w dwóch programach jednocześnie. W takim trybie widoczny jest przede wszystkim News Feed, zaś menu nawigacyjne możemy aktywować klikając na ikonę w lewym górnym rogu. Aplikacja działa w tle, więc o wszystkich powiadomieniach oraz wiadomościach powiadamiani będziemy za pomocą systemu notyfikacji systemowych.

Aplikacja Facebooka powinna niedługo znaleźć się wśród najpopularniejszych programów w Sklepie Windows, jeżeli jeszcze jej tam nie ma wystarczy skorzystać z wyszukiwarki (ewentualnie opcji sortowania po najnowszych), bądź po prostu kliknąć tutaj. Wszystkim uzytkownikom Windows 8.1 oraz Facebooka naprawdę polecam jej instalację.

Istotną informacją jest również aktualizacja regulaminu serwisu odnośnie ustawień prywatności dla użytkowników w wieku 13-17 lat. Od dziś domyślnym ustawieniem dla osób w tym przedziale wiekowym będzie opcja "Znajomi", a nie jak dotychczas "Znajomi znajomych". Ponadto udostępniona została im opcja postów publicznych, lecz przy jej wyborze wyświetlane będzie ostrzeżenie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu