Google

Nowa platforma Google - Andromeda - na tablecie Huawei i laptopie Pixel

Konrad Kozłowski
Nowa platforma Google - Andromeda - na tablecie Huawei i laptopie Pixel
41

Wieści o zaawansowanych pracach nad zunifikowaniem systemów Android i Chrome OS zelektryzowały branżę. W końcu mówiło się o tym od ładnych kilku lat i najwyrażniej najbliższe miesiące mogą okazać się decydujące - o Andromedzie prawdopodobnie usłyszymy już 4 października. Fala doniesień związanych ze zbliżającymi się premierami zdaje się nie mieć końca - odkrywane są kolejne informacje wśród któcyh pojawiają się: tablet od Huaweia, nowy laptop Pixel 3 i Chromecast Ultra.

Zacznijmy od tego ostatniego, ponieważ do sieci trafił render urządzenia. Nie różni się on znacząco od drugiej generacji Chromecasta, lecz od razu w oczy rzuca się brak logo Chrome, które zastąpione zostało literką "G" jednoznacznie nawiązującej do firmy z Mounatin View. Oprócz tego zawuważalna jest delikatna zmiana kształtów. Do największy zmian dojdzie jednak wewnątrz dongla, o czym pisaliśmy już wcześniej - nowy Chromecast Ultra będzie obsługiwał rozdzielczość 4K (2160p).

Huawei Nexus

Przygotowywanie własnego urządzenia mającego pełnić rolę flagowego produktu z konkretną platformą, to coraz powszechniejsza praktyka. Microsoft robi to od kilku lat rozwijając linię Surface, natomiast Google kontynuuje prace nad urządzeniami Pixel i... Nexus. Tak bowiem odnoszą się do opracowywanego właśnie tabletu źródła serwisów Android Police oraz 9to5Google.

Za wyprodukowanie nowego Nexusa miałby odpowiadać Huawei, a samo urządzenie ma posiadać 7-calowy ekran i 4 GB pamięci RAM. Nie będzie to jednak typowy Nexus, ponieważ pracować będzie pod kontrolą Andromedy - nowej platformy będącej połączeniem Androida i Chrome OS. A skoro zaprezentowany będzie tablet, to nadejdzie także czas na...

Pixel 3

...laptopa Pixel. Komputer ma być ultrasmukły i oferowany będzie w dwóch wersjach: procesor M3 lub i5 od Intela, 32 GB lub 64 GB pamięci oraz 8 GB lub 16 GB pamięci RAM. Obecny będzie też czytnik linii papilarnych, złącze słuchawkowe jack 3,5 mm, dwa porty USB C, głośniki stereo, cztery mikrofony, podświetlaną klawiaturę, szklany gładzik i baterię umożliwiającą na pracę przez 10 godzin. Nie znamy rozdzielczości 12,3-calowego ekranu, który będzie obsługiwał rysik. Byłby to popisowy sprzęt dla Andromedy - platformy wspierającej tablety i komputery, czyli bezpośredniego rywala Windows 10. Przynajmniej w teorii.

"Bardzo srebrny", "Całkiem czarny i "Naprawdę niebieski"

Nie sposób przejść obojętnie obok informacji dotyczących wersji kolorystycznych smartfonów Pixel i Pixel XL. Ze zdjęć oraz renderów, które oglądamy w sieci od pewnego czasu, wiemy, że pojawią się wersje biała i czarna. Na tych dwóch ofert się nie zamknie, ponieważ Android Police i 9to5Google zgodnie potwierdzają jeszcze jeden wariant: niebieski. A właściwie: "Naprawdę Niebieski" ("Really blue"). Jak brzmią nazwy wspomnianych dwóch pozostałych? "Very silver" i "Quite black" - wymowne.

Początkowy brak przekonania do październikowej imprezy zaczyna ustępować niecierpliwemu przebieraniu nogami. Po dość stonowanej konferencji I/O już naprawdę nie mogę doczekać się kolejnego wydarzenia, które powinno przyciągnąć więcej uwagi i zaspokoić nasze oczekiwania.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu